statystyki

500+ zmienia turystkę dla dzieci i młodzieży

autor: Patrycja Otto27.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:55
W tym roku prawdziwym hitem okazały się obozy językowe

W tym roku prawdziwym hitem okazały się obozy językoweźródło: DGP

Rynek rośnie wolniej, za to częściej wybierane są kolonie czy obozy z bogatym programem, najlepiej edukacyjnym lub sportowym.

Latem na zorganizowany wypoczynek wybrało się ponad 1,3 mln dzieci i młodzieży. To o 4,7 proc. więcej niż w roku ubiegłym – podsumowuje tegoroczne wakacje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oznacza to, że dynamika wzrostu wyraźnie osłabła, bo rok wcześniej była dwukrotnie wyższa, a dwa lata temu – rok po wejściu w życie rządowego programu 500 plus – nawet trzykrotnie. – Rynek cały czas jednak rośnie i to jest pozytywny trend. Dofinansowanie wykształciło nawyk wysyłania dzieci na zorganizowane wyjazdy nie tylko u tych, którzy sami na obozy czy kolonie wyjeżdżali, ale też u rodzin, które nie miały takiej możliwości – zauważa Marek Szpecht, prezes zarządu Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej.

Zadbanie o to, by najmłodsi w wakacje się nie nudzili i zmienili środowisko, dla wielu rodzin stało się priorytetem. To przekłada się na poszukiwaną ofertę. – Program kolonii czy obozu ma być jak najbardziej rozbudowany, by nie tyko pozwalał na wypoczynek, ale i rozwijał pasje i zainteresowania dziecka. Kolonie w starym stylu, czyli pobyt w ośrodku wczasowym pod nadzorem, gdzie głównym punktem programu jest wyjście na plażę, odchodzą do lamusa – mówi Mirosław Sikorski, prezes Almaturu.

Podobne opinie słychać od innych organizatorów. Mówią nawet o wykształceniu się kategorii wypoczynków dla ambitnych dzieci. – To jedna z konsekwencji reformy szkolnictwa. Dzieci z podwójnego rocznika zostały utwierdzone w tym, że czeka ich już tylko rywalizacja, najpierw o miejsce w liceach, potem na studiach, a wreszcie na rynku pracy. Muszą więc zdobywać umiejętności, które pozwolą im się wyróżnić – mówi Piotr Sućko, prezes biura Funclub.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane