Bale ze śląskimi rozbójnikami i u prezydenta Wilsona, rewizja lokomotywy czy zwiedzanie jeszcze do niedawna pracującego kopalnianego nadszybia - to niektóre z 528 punktów tegorocznej 10. już Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna impreza, promująca przemysłowe dziedzictwo regionu. W programie, poza możliwością zwiedzania zwykle niedostępnych miejsc, koncerty, wystawy, zawody, gry, konkursy i prezentacje. Główna część tegorocznej, jubileuszowej Industriady odbędzie się 8 czerwca.

Obchody urodzin święta szlaku potrwają jednak łącznie trzy dni – od 7 do 9 czerwca. Będą odbywały się w 44 zabytkach techniki (także spoza Szlaku) w 27 miejscowościach. W tym roku motywem przewodnim wydarzeń będzie urodzinowy bal - „Indu-bal”. Dlatego też w programie znajdą się liczne wydarzenia nawiązujące do dawnych bali i zabaw, a do obiektów postindustrialnych ostatniego dnia, w niedzielę, dołączy 7 obiektów pałacowych.

Konferencja zapowiadająca tegoroczne atrakcje święta odbyła się w czwartek w Zabrzu. Podobnie jak w poprzednich latach, aby ułatwić uczestnikom wybór najciekawszych dla nich atrakcji, wstępnie podzielono je na kategorie: dla rodzin z dziećmi, dla pasjonatów techniki i dla amatorów rozrywki. Wyselekcjonowano też "hity Industriady”.

Jak mówił w czwartek koordynujący całe wydarzenie Adam Hajduga z referatu promocji dziedzictwa kulturowego w wydziale kultury Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, pasjonatów Industriady nie może zabraknąć na tzw. rozruchu maszyn - w piątek, w Starej Fabryce, oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz na finale – widowisku multimedialnym „Indunauci” w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Sam Hajduga wybierze się m.in. obejrzeć konstrukcję lokomotywy w kanale rewizyjnym w siedzibie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu. Innymi atrakcjami dla pasjonatów techniki mogą być możliwość zwiedzania zabytkowej, niedostępnej na co dzień i wciąż oczekującej na rewitalizację Elektrociepłowni Szombierki (po rezerwacji), oprowadzanie po przejętym niedawno przez katowicki samorząd od Spółki Restrukturyzacji Kopalń szybie Poniatowski czy niedzielny przejazd specjalny pociągiem Kolei Śląskich bocznymi trasami kolejowymi regionu.

Rodziny z dziećmi mogą wybrać się na osiedle familoków do Czerwionki-Leszczyn, gdzie przygotowano zajęcia kreatywne wokół tematu dawnych wesel i przygotowań weselnych. Przy szybie Prezydent w Chorzowie dzieci będą mogły budować wieżę szybową i wziąć udział w grze terenowej – poszukiwaniach zaginionego koła linowego. Gliwickie Muzeum Techniki Sanitarnej zapewni możliwość tworzenia własnych kosmetyków i udziału w pokazach chemicznych opartych m.in. o suchy lód.

Industriadowe koncerty odbędą się m.in. w zabrzańskiej Luizie (Mikromusic i Patman Crew), siemianowickim Parku Tradycji (Alina Boncol i Maryla Rodowicz), rudzkim Ficinusie (Krzysztof Respondek i orkiestra J.C. Hauptmanna) czy rybnickiej kopalni Ignacy (widowisko „Symphonica” oparte o klasyczne przeboje ciężkiego rocka).

Tegoroczny finał „Industriady” to widowisko multimedialne w Muzeum Śląskim. Wprawiona w ruch zostanie wieża wyciągowa szybu Warszawa II, a postindustrialną przestrzeń opanują „Indunauci” - industrialni podróżnicy.

Poza niedzielnym przedłużeniem święta, w siedmiu obiektach pałacowych regionu, które zapewniają na ten dzień specjalne atrakcje, swoje bale zorganizują też w sobotę obiekty Szlaku. Będą to m.in. bal ze śląskimi rozbójnikami Eliaszem i Pistulką w rudzkiej Stacji Biblioteka, kinderbal na śluzie Rudziniec, retro bal w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach, bal u prezydenta Woodrowa Wilsona w Szybie Wilson w Katowicach, różne tematyczne bale w katowickiej Porcelanie czy Indurella Story w siemianowickim Parku Tradycji.

Jak akcentował w czwartek Hajduga, wszędzie pomarańczowe – nawiązujące do barw Szlaku - elementy strojów będą bardzo mile widziane.

Ogółem spośród 528 planowanych wydarzeń Industriady (w 44 obiektach, w 27 miejscowościach) 90 proc. będzie dostępnych bezpłatnie, 437 nie wymaga też wcześniejszej rezerwacji. Przygotowano m.in. 83 wydarzenia dla rodzin z dziećmi, 46 wydarzeń dla pasjonatów techniki, a także 31 koncertów - dla spragnionych rozrywki.

Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam konfigurator indywidualnych programów udziału w święcie pod nazwą "Moja Industriada", a także rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. transportu.

Podobnie jak w poprzednich latach, między obiektami Industriady będzie można podróżować bezpłatnie Kolejami Śląskimi i autobusami Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM), a także autokarami kursującymi w Częstochowie, Rybniku oraz między Ustroniem, Żywcem, Cieszynem i Bielsko-Białą.

Z Kolei Śląskich będzie można bezpłatnie skorzystać – na podstawie specjalnych, bezpłatnych kuponów - w dwa dni: sobotę i niedzielę na niemal całym obszarze ich działania (poza odcinkami do Bohumina i w kierunku Zakopanego). W niedzielę przewoźnik zorganizuje też specjalny przejazd częściowo nieużywanymi na co dzień w ruchu pasażerskim linami w relacji Katowice-Knurów-Katowice (KŚ załatwiają m.in. wjazd na teren kopalni Halemba). To jedna z atrakcji wymagających rezerwacji i kupna biletu.

Również ZTM oddaje do dyspozycji uczestników Industriady wszystkie swoje linie (blisko 400). Przejazdy mogą być bezpłatne - również na podstawie specjalnych kupónów, do pobrania m.in. ze strony organizatora.

Industriadę pomyślano jako święto rozwijanego od ponad 10 lat przez regionalny samorząd Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Szlak ten skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty postindustrialne, rozmieszczone na terenie praktycznie całego województwa.

Industrada, promująca Szlak, jego obiekty oraz inne miejsca związane z historią przemysłu, dzięki wspólnemu przemysłowemu mianownikowi stała się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.