Organizatorem wydarzenia jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Barbara Munk z Instytutu poinformowała PAP w niedzielę, że osoby zainteresowane biografią dwóch polskich świętych mogą wziąć udział w spacerach nieodpłatnie. Odbywać się one będą w wybrane niedziele - od lipca do listopada tego roku. Uczestników oprowadzać będzie historyk i przewodnik miejski Agnieszka Podyma.
W sumie zaplanowano 11 spacerów, które zawsze będą się zaczynać o godzinie 15 na pl. Matejki pod pomnikiem Grunwaldzkim. Trasa około 2-godzinnej wędrówki wiedzie poprzez wybrane punkty związane z osobami obu świętych znajdujące się na krakowskim Starym Mieście.
„Spacery to forma zwiedzania miasta, która w ostatnim czasie cieszy się dużym powodzeniem. Zapraszamy do miłego spędzenia czasu całe rodziny, bo spacery mają charakter rodzinny” - zaznaczyła Munk.
Udział w spacerach jest bezpłatny, ale ze względów organizacyjnych wymagane są wcześniejsze zgłoszenia indywidualne i grupowe. Karty zgłoszenia i dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.idmjp2.pl.
Spacery po Krakowie śladami Brata Alberta i Karola Wojtyły są częścią większego projektu realizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie: „Jan Paweł II i Brat Albert – apostołowie naszych czasów. VII Małopolskie Dni Św. Jana Pawła II”. Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury w ramach programu „Kultura Dostępna”.
Inicjatywa nawiązuje do roku św. Brata Alberta, ogłoszonego na ten rok przez Sejm i Episkopat.
Brat Albert (wł. Adam Chmielowski) był jednym z prekursorów polskiego impresjonizmu, założycielem zgromadzenia braci albertynów i sióstr albertynek. Porzucił karierę malarską, aby poświęcić się pomocy bezdomnym i opuszczonym - zakładał miejskie ogrzewalnie i przytuliska, domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w Krakowie w 1983 r., a sześć lat później w Rzymie kanonizował. Relikwie Świętego znajdują się w Sanktuarium Świętego Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie.