Bezpłatny, całodobowy, niestrzeżony parking na 800 samochodów ma ruszyć pod koniec czerwca w Sopocie przy Ergo Arenie. Inicjatywa ma zachęcić kierowców do tego, aby w sezonie wakacyjnym nie wjeżdżali pojazdami do centrum kurortu i bezpośredniej strefy przyplażowej.

Hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena znajduje się na granicy Sopotu i Gdańska.

Rzeczniczka Urzędu Miasta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim przyznała w rozmowie z PAP, że zorganizowanie parkingu jest wspólnym przedsięwzięciem obu miast. Władze chcą zwiększyć rotację aut i ograniczyć liczbę samochodów w mieście.

"Traktujemy to jako eksperyment, pilotażowy projekt, gdyż chcemy +wyprowadzić+ samochody z centrum miasta" – tłumaczy rzeczniczka. "Jest to próba zmiany przyzwyczajeń kierowców - nie wszędzie musimy podjeżdżać samochodem i może warto centra miast trochę odciążyć" – dodała. Przy Ergo Arenie będzie mogło parkować 800 aut. Parking - określany jako eko-parking - ma działać prawie do końca wakacji.

"Uważamy, że jest to dobre miejsce do parkowania zarówno dla osób przyjeżdżających na jeden dzień czy to na plażę, czy to do miasta, czy też na dłuższy pobyt" – powiedziała. Jak dodała, z parkingu będą mogli skorzystać nawet turyści, którzy przyjadą samochodem na tygodniowe wakacje i zatrzymają się np. w jakimś pensjonacie.

"Z parkingu na plażę zarówno w Sopocie, jak i w Gdańsku Jelitkowie prowadzi nowo wybudowany trakt pieszo-rowerowy o długości ok. 250 metrów" – mówi.

Sopot proponuje dojazd z parkingu do centrum miasta meleksem. Do dyspozycji będą dwa 14-osobowe meleksy, które mają wahadłowo kursować na tej trasie. "Zakładamy, że będą jeździły nie rzadziej niż co 20 minut przez siedem dni w tygodniu" – wyjaśniła. Dla dorosłych opłata wyniesie 3 zł, a dzieci będą mogły jechać bezpłatnie.

W przyszłym tygodniu ma rozpocząć się kampania informacyjna w obu miastach na temat uruchamianego parkingu. Udział w niej mają wziąć organizacje turystyczne, a w Sopocie na każdym parkometrze ma być informacja o bezpłatnym eko-parkingu.

Jednocześnie od tegorocznego sezonu letniego w Sopocie rozszerzona została strefa płatnego parkowania w obszarze przyplażowym przy granicy z Gdańskiem. Na wniosek mieszkańców, za postój trzeba będzie zapłacić m.in. na ulicach: Bitwy pod Płowcami, Hestii, Emilii Plater, Plac Rybaków oraz Na Wydmach.