Zwiedzający będą mieli do dyspozycji możliwość wyboru kilku wariantów podziemnej trasy. Zejścia będą odbywać się co pół godziny.
Trasa krótka trwa do 1,5 godziny, natomiast długa do 2,5 godziny, podczas której zwiedzający przechodzą do podziemnego dworca kolejowego, na którym zobaczyć można kolejkę wąskotorową. Dostępne będą także trasy ekstremalne, których pokonanie zajmuje nawet do ośmiu godzin.
Plan godzin zejść na poziemne trasy w okresie od 29 kwietnia do 3 maja jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy.
Przemierzając korytarze w wielu miejscach można poczuć się, jakby było się w jaskini. Należy pamiętać, że w podziemiach temperatura jest stała i wynosi 10 stopni Celsjusza, dlatego zwiedzając obiekt nawet latem należy zabrać ze sobą cieplejszą odzież.
Dodatkową atrakcją podczas weekendu będą pokazy sprzętu i wyposażenia, które przygotują na terenie muzeum żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.
Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedna z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej. Zespół potężnych fortyfikacji, których główna część znajduje się pod ziemią, został stworzony przez Niemców. Powstał w latach 30. minionego stulecia pomiędzy Wartą a Odrą w celu odparcia ataku ze strony polskich sił zbrojnych. Elementem do dziś wzbudzającym podziw jest system korytarzy o łącznej długości ok. 32 km.
Muzeum w Pniewie jest placówką podległą samorządowi miasta i gminy Międzyrzecz. Oferuje wycieczki po MRU. Oprócz tras podziemnych posiada plenerową wystawę broni i pojazdów z okresu II wojny światowej, można tam zobaczyć także stanowisko bojowe Tobruk. Dla turystów oferowane są przejażdżki pojazdami militarnymi, a miłośnicy kolarstwa mogą oddać się jeździe po malowniczych szlakach prowadzących do naziemnych obiektów bojowych MRU.
Międzyrzecki Rejon Umocniony to jednak nie tylko gratka dla miłośników militariów, ale i ludzi pasjonujących się przyrodą. Niemal całe fortyfikacje obejmuje rezerwat nietoperzy "Nietoperek" - jedno z najważniejszych zimowisk tych ssaków w Europie. W muzeum w Pniewie można zdobyć wiele informacji nt. tych ssaków.