statystyki

Zapis z kamery to za mało do ukarania przewoźnika

autor: Piotr Szymaniak08.09.2015, 18:30
bramownica-autostrada-TIR

Nie ma więc możliwości, by kierowca nie zauważył faktu przeprowadzenia kontroli, zwłaszcza że na sam koniec musi podpisać jej protokół.źródło: ShutterStock

Urząd Marszałkowski w Kielcach nakłada na firmy transportowe kary jedynie na podstawie nagrania wideo. By uzasadnić dopuszczalność takich praktyk, manipuluje treściami wyroków.

Wśród licznych organów uprawnionych do kontrolowania przewoźników drogowych (takich jak Inspekcja Transportu Drogowego czy policja) są też pracownicy urzędu, który wydał zezwolenie na wykonywanie przewozów regularnych. Na początku sierpnia jeden z przewoźników autobusowych otrzymał informację z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach o wszczęciu wobec niego postępowania za złamanie przepisów ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414). Kontrola miała wykazać, że jeden z pojazdów zabrał pasażerów z przystanku, który nie był ujęty w rozkładzie jazdy, za co grozi kara administracyjna w wysokości 500 zł.

Przedsiębiorca płacić jednak nie zamierzał, bowiem nie miał pojęcia, że tego dnia jakikolwiek jego samochód był kontrolowany. Zgodnie z art. 89b ustawy o transporcie drogowym rozpoczęcie kontroli następuje po doręczeniu upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazaniu legitymacji służbowej. Poza tym kontrolujący ma zapoznać kontrolowanego z jego prawami i obowiązkami wynikającymi z ustawy, a wszystkie czynności muszą być wykonane w obecności tego drugiego.

Kontrola na odległość

Nie ma więc możliwości, by kierowca nie zauważył faktu przeprowadzenia kontroli, zwłaszcza że na sam koniec musi podpisać jej protokół. Okazuje się jednak, że w tym przypadku kontrola została przeprowadzona... na odległość. Naruszenie przepisów stwierdzono w drodze obserwacji, którą zarejestrowano za pomocą kamery. Na tej podstawie urzędnicy sporządzili protokół, następnie wysłali do firmy.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie