statystyki

Inspektorzy NIK prześwietlają LOT: jak przebiega proces restrukturyzacji narodowej linii lotniczej?

autor: Cezary Pytlos25.11.2014, 07:17; Aktualizacja: 25.11.2014, 09:07
Największe linie lotnicze w Polsce

Największe linie lotnicze w Polsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Od kilku tygodni Najwyższa Izba Kontroli przygląda się, jak przebiega proces restrukturyzacji narodowej linii lotniczej

– Celem kontroli jest ocena działalności organów administracji rządowej oraz LOT w procesie restrukturyzacji i prywatyzacji tej spółki – potwierdza Katarzyna Kopeć z wydziału prasowego NIK. Przedstawiciele NIK nie chcą zdradzić szczegółów swojej pracy. Informują tylko, że kontrola w spółce rozpoczęła się we wrześniu, a zakończy w pierwszym kwartale 2015 r.

Nieco światła na sprawę rzuca za to Adam Kwiatkowski, poseł PiS, który wraz z innymi parlamentarzystami o sytuacji w LOT informował w przeszłości nie tylko NIK, ale także prokuraturę. Przypomina, że jeszcze w listopadzie 2013 roku wraz z Dawidem Jackiewiczem złożył do NIK wniosek o kontrolę w państwowej linii. W ich opinii działania prezesów tej firmy mogły się przyczynić do poważnych strat finansowych. Jako powód do kontroli posłowie PiS podali m.in. utrudnienia w dostępie do informacji od spółki, jak też umowę z lipca 2012 roku zawartą pomiędzy PLL LOT i brytyjską spółką, która zajmuje się konserwacją samolotów. Kilka tygodni później Kwiatkowski wraz z klubowym kolegą z PiS Maciejem Małeckim poinformowali na konferencji prasowej, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa spółki Sebastiana Mikosza i ówczesnego wiceprezesa Tomasza Balcerzaka. Zarzucili im m.in. „wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów”. Kwiatkowski mówił m.in. o wyborze firmy, która ma się zajmować obliczaniem emisji CO2. Według posła PiS „firma, która ostatecznie wygrała, mieści się w tym samym miejscu, ma podobną nazwę i taki sam adres internetowy jak spółka, w której jednym z prokurentów do niedawna był wiceprezes Balcerzak”. Z kolei Małecki przypomniał, że Balcerzak nie uzyskał absolutorium za 2012 rok, „a mimo to nadal zasiadał we władzach spółki”. Zaznaczył też, że Balcerzak był członkiem zarządu, który w lipcu 2012 roku podpisał niekorzystną dla PLL LOT umowę z brytyjską firmą Monarch na obsługę dreamlinerów. – Liczę na to, że kwestie, o których informowaliśmy NIK, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Izby są objęte kontrolą – zaznacza w rozmowie z DGP Kwiatkowski.

Reakcja LOT-u była natychmiastowa. Zarząd spółki złożył do ABW zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PiS. Według zarządu „posłowie PiS Adam Kwiatkowski, Maciej Małecki, a także Dawid Jackiewicz ujawnili informacje stanowiące tajemnicę PLL LOT i złożyli w prokuraturze zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie, co samo w sobie jest przestępstwem”.

Ministerstwo Skarbu Państwa zachowuje zimną krew. – To jest rutynowa i planowana kontrola – komentuje Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzecznik prasowy resortu. Przypomina, że od ponad roku LOT udanie realizuje program restrukturyzacji, który jest pochodną otrzymania w grudniu 2012 r. pierwszej transzy pomocy w wysokości 400 mln zł. Druga rata – teoretycznie w podobnej kwocie – jest zarezerwowana przez resort, ale na razie nie było jeszcze konieczności przelania tych środków przewoźnikowi.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie