statystyki

Inspektorzy NIK prześwietlają LOT: jak przebiega proces restrukturyzacji narodowej linii lotniczej?

autor: Cezary Pytlos25.11.2014, 07:17; Aktualizacja: 25.11.2014, 09:07
Największe linie lotnicze w Polsce

Największe linie lotnicze w Polsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Od kilku tygodni Najwyższa Izba Kontroli przygląda się, jak przebiega proces restrukturyzacji narodowej linii lotniczej

– Celem kontroli jest ocena działalności organów administracji rządowej oraz LOT w procesie restrukturyzacji i prywatyzacji tej spółki – potwierdza Katarzyna Kopeć z wydziału prasowego NIK. Przedstawiciele NIK nie chcą zdradzić szczegółów swojej pracy. Informują tylko, że kontrola w spółce rozpoczęła się we wrześniu, a zakończy w pierwszym kwartale 2015 r.

Nieco światła na sprawę rzuca za to Adam Kwiatkowski, poseł PiS, który wraz z innymi parlamentarzystami o sytuacji w LOT informował w przeszłości nie tylko NIK, ale także prokuraturę. Przypomina, że jeszcze w listopadzie 2013 roku wraz z Dawidem Jackiewiczem złożył do NIK wniosek o kontrolę w państwowej linii. W ich opinii działania prezesów tej firmy mogły się przyczynić do poważnych strat finansowych. Jako powód do kontroli posłowie PiS podali m.in. utrudnienia w dostępie do informacji od spółki, jak też umowę z lipca 2012 roku zawartą pomiędzy PLL LOT i brytyjską spółką, która zajmuje się konserwacją samolotów. Kilka tygodni później Kwiatkowski wraz z klubowym kolegą z PiS Maciejem Małeckim poinformowali na konferencji prasowej, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa spółki Sebastiana Mikosza i ówczesnego wiceprezesa Tomasza Balcerzaka. Zarzucili im m.in. „wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów”. Kwiatkowski mówił m.in. o wyborze firmy, która ma się zajmować obliczaniem emisji CO2. Według posła PiS „firma, która ostatecznie wygrała, mieści się w tym samym miejscu, ma podobną nazwę i taki sam adres internetowy jak spółka, w której jednym z prokurentów do niedawna był wiceprezes Balcerzak”. Z kolei Małecki przypomniał, że Balcerzak nie uzyskał absolutorium za 2012 rok, „a mimo to nadal zasiadał we władzach spółki”. Zaznaczył też, że Balcerzak był członkiem zarządu, który w lipcu 2012 roku podpisał niekorzystną dla PLL LOT umowę z brytyjską firmą Monarch na obsługę dreamlinerów. – Liczę na to, że kwestie, o których informowaliśmy NIK, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Izby są objęte kontrolą – zaznacza w rozmowie z DGP Kwiatkowski.

Reakcja LOT-u była natychmiastowa. Zarząd spółki złożył do ABW zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PiS. Według zarządu „posłowie PiS Adam Kwiatkowski, Maciej Małecki, a także Dawid Jackiewicz ujawnili informacje stanowiące tajemnicę PLL LOT i złożyli w prokuraturze zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie, co samo w sobie jest przestępstwem”.

Ministerstwo Skarbu Państwa zachowuje zimną krew. – To jest rutynowa i planowana kontrola – komentuje Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzecznik prasowy resortu. Przypomina, że od ponad roku LOT udanie realizuje program restrukturyzacji, który jest pochodną otrzymania w grudniu 2012 r. pierwszej transzy pomocy w wysokości 400 mln zł. Druga rata – teoretycznie w podobnej kwocie – jest zarezerwowana przez resort, ale na razie nie było jeszcze konieczności przelania tych środków przewoźnikowi.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie