statystyki

Overbooking: Ryzyko odszkodowań opłaca się bardziej niż puste loty

autor: Artur Tim01.08.2014, 07:25; Aktualizacja: 01.08.2014, 08:40
lot-samolot

Uprawnienie do wyboru między zwrotem pełnego kosztu biletu a zmianą planu podróży przysługuje pasażerowi niezależnie od odszkodowania czy innych otrzymanych świadczeń.źródło: ShutterStock

Sezon urlopowy w pełni. Wielu z nas na miejsce wypoczynku dotrze, korzystając z usług linii lotniczych. Coraz częstsze jest jednak zjawisko sprzedawania większej ilości biletów na dany lot, niż jest miejsc w samolocie. Praktyka ta, potocznie nazywana overbookingiem, nie jest zabroniona. W takich przypadkach przysługuje jednak pasażerowi, któremu odmówiono przyjęcia na pokład, wiele uprawnień, uregulowanych prawem unijnym.

„Liczba pasażerów, którym odmówiono przyjęcia na pokład wbrew ich woli, pozostaje wciąż zbyt wysoka” – to ważne stwierdzenie, stanowiące fragment preambuły Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261/2004, uzasadnia potrzebę wprowadzenia środka skutecznego przeciwdziałania overbookingowi. Jeśli tylko pasażer odlatuje z lotniska znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo ląduje na takim lotnisku – zostanie objęty ochroną omawianej regulacji. Pod warunkiem jednak, że posiada potwierdzoną rezerwację na dany lot oraz stawi się na odprawę.

Gdy przewoźnik spostrzeże, że liczba uprawnionych do przelotu pasażerów przekracza możliwości przewozowe samolotu, powinien najpierw wezwać do rezygnacji z rezerwacji. Jeśli liczba ochotników nadal nie pozwala przyjąć na pokład pozostałych podróżujących, wówczas przewoźnik może niektórym odmówić przelotu. Tacy pasażerowie nie są jednak pozbawieni ochrony – przysługują im odszkodowanie oraz opieka ze strony przewoźnika, a także prawo do zwrotu należności za bilet albo zmiana planu podróży. A ponieważ warunkiem skutecznego korzystania z prawa jest jego świadomość, przewoźnik obowiązany jest wręczyć każdemu, komu odmówi przyjęcia na pokład, pisemną informację o przysługujących uprawnieniach.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie