statystyki

Zaostrzone przepisy mogą zatrzymać pociągi

autor: Krzysztof Śmietana19.10.2020, 09:25; Aktualizacja: 19.10.2020, 09:25
Ogromne kontrowersje wywołuje też próba różnicowania limitów wymiaru pracy dla maszynistów pracujących na umowę o pracę i inne formy zatrudnienia, np. na zlecenie.

Ogromne kontrowersje wywołuje też próba różnicowania limitów wymiaru pracy dla maszynistów pracujących na umowę o pracę i inne formy zatrudnienia, np. na zlecenie.źródło: ShutterStock

Szykowana ustawa o czasie pracy maszynistów spotęguje deficyt w zawodzie i doprowadzi do paraliżu kolei – ostrzegają organizacje branżowe.

Projekt ustawy dotyczącej maszynistów został właśnie skierowany przez rząd do konsultacji publicznych. Przepisy, których kształt zaproponowało Ministerstwo Infrastruktury, z założenia mają wyeliminować wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Jednak organizacje branżowe nie zostawiają na projekcie suchej nitki. – Zawiera sporo szkodliwych dla branży zapisów. Zaszkodzi nie tylko pracodawcom, ale również, a może przede wszystkim, samym maszynistom – mówi Michał Litwin, dyrektor Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Sprzeciw budzi przede wszystkim zapis, że do czasu pracy maszynistów ma być zaliczony czas na dojazd do pociągu oraz powrót do domu. – Przykładowo maszynista, który przyprowadził pociąg z Warszawy do Białegostoku i właśnie upłynął mu dozwolony czas pracy, nie może wsiąść jako pasażer i wrócić tym samym pociągiem do domu, bo spowodowałoby to przekroczenie wyznaczonego limitu. W takim wypadku będzie musiał spędzić kilka godzin w hotelu. To absurd! – zaznacza. Maszyniści obawiają się, że przez to będę dłużej poza domem. Dodatkowo zarobią mniej, bo wliczanie dojazdów do czasu pracy wydatnie obniży wymiar realnego czasu prowadzenia pociągu.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie