statystyki

PAŻP weźmie pożyczkę, żeby zapłacić kontrolerom

autor: Krzysztof Śmietana09.07.2020, 09:20; Aktualizacja: 09.07.2020, 09:25
Szacuje się, że na koniec roku strata agencji wyniesie 133 mln zł

Szacuje się, że na koniec roku strata agencji wyniesie 133 mln złźródło: ShutterStock

Kierownictwu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie udało się porozumieć ze związkowcami w sprawie wynagrodzeń. Samo zdecydowało o cięciach

Gdy w marcu z powodu pandemii COVID-19 wstrzymano ogromną większość połączeń lotniczych, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) straciła podstawowe źródło przychodów. Ponad 80 proc. wpływów to opłaty trasowe, które przewoźnicy płacą za przeloty przez polską przestrzeń powietrzną. Reszta to opłaty za nawigację przy startach i lądowaniach. Choć ruch lotniczy powoli jest przywracany, to kłopoty finansowe instytucji dbającej o bezpieczeństwo lotów prędko nie znikną. Europejska organizacja Eurocontrol koordynująca zarządzanie przestrzenią powietrzną uznała, że w pierwszej kolejności w trudnej sytuacji trzeba ulżyć przewoźnikom. Od lutego nie muszą oni uiszczać opłat trasowych. Mają je spłacać dopiero od listopada.

Dlatego władze PAŻP uznały, że trzeba zmniejszyć płace pracownikom, bo te stanowią aż 65 proc. kosztów agencji. Większość zatrudnionych to kontrolerzy ruchu lotniczego.

Prowadzone od marca rozmowy ze związkowcami nie przynoszą rezultatów. Nie ma zgody na propozycję kierownictwa, by wynagrodzenia obniżyć aż na trzy lata. Związkowcy zaproponowali zmniejszenie pensji na trzy miesiące z możliwością przedłużenia, jeśli ruch lotniczy będzie nadal ograniczony. Dałoby to 11 mln zł oszczędności miesięcznie. Związki chciały także znacznego ograniczenia funduszu nagród, który rocznie wynosi 35 mln zł. Uznały, że szef agencji Janusz Janiszewski będzie te środki przyznawał zbyt uznaniowo.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie