Badanie lekarskie
Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania prawa jazdy kat. B jest poddanie się badaniu lekarskiemu. Badanie ma na celu stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. Najpierw wypełnia się obszerna ankietę z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia, następnie lekarz bada m.in. słuch oraz widzenie. W razie konieczności lekarz może skierować na dodatkową konsultację u innego specjalisty (np. do okulisty) albo zlecić przeprowadzenie pomocniczych badań diagnostycznych. Badanie kończy się wydaniem orzeczenia. Lekarze badający kierowców często współpracują ze szkołami jazdy.
Orzeczenie lekarskie może zawierać wynikające ze stanu zdrowia ograniczenia w zakresie:
- terminu ważności uprawnienia do kierowania pojazdami;
- pojazdów, którymi może kierować osoba badana, ich wyposażenia, oznakowania lub przystosowania;
- specjalnych wymagań wobec osoby kierującej pojazdem.
Osoba badana, która nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarskiego, może wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego.
Wniosek o wydanie prawa jazdy i numer PKK
Drugim krokiem jest wizyta w starostwie (wydział komunikacji) lub urzędzie miasta/dzielnicy w celu złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy. Formularz wniosku znaleźć można już na miejscu. Wniosek składa się w urzędzie zgodnie z miejscem zameldowania (wystarczy choćby zameldowanie czasowe na podstawie umowy najmu).
Do wniosku o wydanie prawa jazdy należy załączyć:
- orzeczenie lekarskie
- aktualną fotografię (rozmiar: 35 x 45 mm; wykonane maksymalnie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku)
- dowód osobisty lub paszport
- dokument potwierdzający adres zameldowania (np. zaświadczenie o zameldowaniu; w niektórych urzędach potwierdzenie zameldowania odbywa się elektronicznie - bez zaświadczenia)
- pisemna zgoda rodzic lub opiekuna prawnego (dotyczy osób, które jeszcze nie ukończyły 18 lat)
Wniosek o wydanie prawa jazdy złożyć można osobiście (zalecane), wysłać pocztą lub złożyć przez pełnomocnika.
Po złożeniu wniosku urząd nadaje wnioskodawcy numer Profilu Kandydata na Kierowcę (numer PKK). Z reguły numer PKK można otrzymać od ręki albo w ciągu 1-2 dni. W przypadkach wymagających dodatkowych wyjaśnień - termin wydania numeru PKK może wydłużyć się 1 lub nawet 2 miesięcy.
Kurs w szkole jazdy i egzaminy
Numer PKK pozwala rozpocząć kurs teoretyczny (przepisy ruchu drogowego) i praktyczny (nauka jazdy z instruktorem) w wybranej szkole jazdy. Po zakończeniu nauki można zapisać się na pasujący nam termin egzaminu teoretycznego i praktycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (skrót: WORD).
Opłaty za egzaminy w WORD:
- pełna opłata - 170 zł (łącznie za egzamin teoretyczny i praktyczny), lub
- opłata za egzamin teoretyczny - 30 zł
- opłata za egzamin praktyczny - 140 zł
Odbiór prawa jazdy
Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu praktycznego w WORD rozpoczyna ostatni, formalny już etap procedury uzyskiwania prawa jazdy kat. B. WORD wysyła informację o wyniku egzaminu do urzędu, w którym złożyliśmy wniosek o wydanie prawa jazdy. Od dnia otrzymania takiej informacji urząd prowadzący sprawę w ciągu 9 dni roboczych przygotowuje dokument prawa jazdy do odbioru.
Informację o tym, czy dokument jest już gotowy do odbioru można sprawdzić w urzędzie lub poprzez stronę info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status
Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 100,50 zł (zapłacić można w kasie urzędu lub przelewem na wskazane konto).
Po okazaniu dowodu uiszczenia opłaty oraz dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) prawo jazdy kat. B trafia do rąk świeżo upieczonego kierowcy.