statystyki

Przepisy o hulajnogach przyspieszyły, by te zwolniły

autor: Piotr Szymaniak08.08.2019, 08:41; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:41
Resort Infrastruktury czeka na opnie na temat propozycji legislacyjnych do 9 września.

Resort Infrastruktury czeka na opnie na temat propozycji legislacyjnych do 9 września.źródło: ShutterStock

VIII kadencja Sejmu nieuchronnie zbliża się ku końcowi, więc to ostatni dzwonek na uchwalenie przepisów dotyczących urządzeń transportu osobistego (UTO), takich jak np. hulajnogi elektryczne. Projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym i ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.

Najważniejsza zmiana w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury polega na doprecyzowaniu, że dziecko w wieku poniżej 10 lat nie będzie mogło poruszać się UTO nawet pod opieką osoby dorosłej. Zabronione będzie także przewożenie innych pasażerów czy ciągnięcie innego pojazdu.

Resort infrastruktury chce zdefiniować e-hulajnogi jako urządzenia transportu osobistego, czyli zgodnie z projektowanym art. 47b p.r.d. „pojazdy przeznaczone konstrukcyjnie do przewożenia wyłącznie jednej osoby, o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m, maksymalnej długości 1,25 i masie do 20 kg”. Zgodnie z proponowaną definicją UTO mają być napędzane silnikiem elektrycznym, który nie pozwala na rozwinięcie prędkości większej niż 25 km/h.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2019-08-08 11:25) Zgłoś naruszenie 50

    Reasumując, chulajnoga z jadącym to ok 100kg poruszająca się chodnikiem z prędkością 25km/h z niekoniecznie trzeźwym kierującym. No to ja zdróweczka życzę twórcą tej regulacji i szczęścia pieszym ( a zwłaszcza spacerującym dzieciom) ....... 😁

    Odpowiedz
  • emeryT(2019-08-12 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Czy dożyję czasu, że chodniki znowu będą służyły do chodzenia tak jak na to sama nazwa wskazuje?!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie