statystyki

Przepisy o hulajnogach przyspieszyły, by te zwolniły

autor: Piotr Szymaniak08.08.2019, 08:41; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:41
Resort Infrastruktury czeka na opnie na temat propozycji legislacyjnych do 9 września.

Resort Infrastruktury czeka na opnie na temat propozycji legislacyjnych do 9 września.źródło: ShutterStock

VIII kadencja Sejmu nieuchronnie zbliża się ku końcowi, więc to ostatni dzwonek na uchwalenie przepisów dotyczących urządzeń transportu osobistego (UTO), takich jak np. hulajnogi elektryczne. Projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym i ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.

Najważniejsza zmiana w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury polega na doprecyzowaniu, że dziecko w wieku poniżej 10 lat nie będzie mogło poruszać się UTO nawet pod opieką osoby dorosłej. Zabronione będzie także przewożenie innych pasażerów czy ciągnięcie innego pojazdu.

Resort infrastruktury chce zdefiniować e-hulajnogi jako urządzenia transportu osobistego, czyli zgodnie z projektowanym art. 47b p.r.d. „pojazdy przeznaczone konstrukcyjnie do przewożenia wyłącznie jednej osoby, o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m, maksymalnej długości 1,25 i masie do 20 kg”. Zgodnie z proponowaną definicją UTO mają być napędzane silnikiem elektrycznym, który nie pozwala na rozwinięcie prędkości większej niż 25 km/h.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Kpiarz (2019-08-08 11:25) Zgłoś naruszenie 50

  Reasumując, chulajnoga z jadącym to ok 100kg poruszająca się chodnikiem z prędkością 25km/h z niekoniecznie trzeźwym kierującym. No to ja zdróweczka życzę twórcą tej regulacji i szczęścia pieszym ( a zwłaszcza spacerującym dzieciom) ....... 😁

  Odpowiedz
 • emeryT(2019-08-12 20:25) Zgłoś naruszenie 10

  Czy dożyję czasu, że chodniki znowu będą służyły do chodzenia tak jak na to sama nazwa wskazuje?!!!

  Odpowiedz
 • Leon(2019-09-07 06:38) Zgłoś naruszenie 00

  Dla mnie najgorszy jest zakaz przewożenia dziecka. Hulajnogą jeździmy (z 5 cio latkiem) prawie wszędzie. Do przedszkola, sklepu, zwiedzamy miasta nad morskie. Wycieczki. Jest to dużo bardziej bezpieczne od ciężkiego roweru, a wysokość od ziemi to 15 cm. Można jeździć przez około 4 miesiące w roku. Oszczędność paliwa i środowiska. Okolo 120km miesięcznie. Waga naszej hulajki to 14kg. Łatwo pakuje się do samochodu z rowerem jest problem. Hulajnogą można jechać wolniej niż pieszy idzie. Rowerem się nie da. Jest stabiljniejsza w niskich prędkościach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie