statystyki

Polska umacnia się na europejskim rynku lotniczym. Dekada wystarczyła, byśmy się wznieśli trzykrotnie wyżej

autor: Patrycja Otto13.12.2018, 08:11; Aktualizacja: 13.12.2018, 08:32
Na większości tras obsługiwanych przez krajowego przeowźnia – LOT, jego głównymi konkurentami są duże koncerny, jak Luft hansa, Air France, KLM, ale też linie budżetowe, np. Wizz Air. Mniejsza rywalizacja panuje na lotach krajowych – tu konkurują ze sobą głównie Lot i Ryanair.

Na większości tras obsługiwanych przez krajowego przeowźnia – LOT, jego głównymi konkurentami są duże koncerny, jak Luft hansa, Air France, KLM, ale też linie budżetowe, np. Wizz Air. Mniejsza rywalizacja panuje na lotach krajowych – tu konkurują ze sobą głównie Lot i Ryanair.źródło: ShutterStock

Nasz kraj odgrywa coraz istotniejszą rolę w europejskim ruchu lotniczym.

W 2017 r. udział Polski w strukturze europejskich przewozów lotniczych wyniósł niemal 4,5 proc. To o ponad 1 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrósł natomiast o 3 pkt proc. – wynika z raportu „Polski rynek lotniczy 2018” opracowanego przez Uniwersytet Gdański. Najważniejszymi rynkami w UE są Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Francja – na nie przypada 57 proc. unijnego rynku. – Rosnący udział Polski to efekt zwiększonego ruchu lotniczego, zwłaszcza na połączeniach krajowych – wyjaśnia autor raportu Dariusz Tłoczyński.

Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w gronie 25 kierunków najczęściej wybieranych przez pasażerów korzystających z polskich portów lotniczych są cztery polskie miasta. Mowa o Warszawie, którą wybrało 2,1 mln osób, Gdańsku (637 tys.), Wrocławiu (537 tys.) oraz Krakowie (453 tys. pasażerów). W sumie kilkudziesięciu przewoźników oferujących połączenia z Polski przewiozło 35 mln pasażerów – o 18 proc. więcej niż przed rokiem. W ciągu dekady wystąpił dwuipółkrotny wzrost.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie