statystyki

Kolejowa łączność chwilowo odwołana

autor: Krzysztof Śmietana10.01.2018, 07:56; Aktualizacja: 10.01.2018, 08:49
Ostry bój toczy się o kontrakt na montaż systemu GSM-R, który spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wyceniła na 3,73 mld zł

Ostry bój toczy się o kontrakt na montaż systemu GSM-R, który spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wyceniła na 3,73 mld złźródło: ShutterStock

Nie widać końca walki o rekordowe, kilkumiliardowe zlecenie na montaż systemu cyfrowej komunikacji wzdłuż torów PKP. Czy przez spór Nokii z Kapschem stracimy dotację unijną?

Ostry bój toczy się o kontrakt na montaż systemu GSM-R, który spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wyceniła na 3,73 mld zł. Obejmie on 13,5 tys. km linii kolejowych i ma znacznie usprawnić łączność między kolejarzami (np. między maszynistą i dyżurnym ruchu). Pozwoli też wdrożyć europejski system sterowania ruchem ERTMS, dzięki któremu na torach ma być bezpieczniej. Przykładowo według kolejarzy mógłby on zapobiec katastrofie, do której doszło w 2012 r. pod Szczekocinami, gdzie dyżurni ruchu wpuścili dwa jadące naprzeciw siebie pociągi na jeden tor. W wyniku zderzenia zginęło wówczas 16 osób.

Ten gigantyczny przetarg w październiku wygrało konsorcjum, którego liderem jest Nokia Solution and Networks (spółka córka fińskiej Nokii). Zaproponowała ona cenę 2,8 mld zł, a więc o niemal 1 mld zł mniej od kosztorysu kolejarzy. Oferta Nokii była też o ponad miliard tańsza od drugiej w kolejności propozycji, którą zgłosiło konsorcjum Kapscha i spółki Porr. Obie firmy przekonują teraz, że oferta Nokii jest znacznie zaniżona i niemożliwa do wykonania. Konsorcjum zgłosiło ponad 150 szczegółowych zarzutów. Według obserwatorów, po tym jak rząd zapowiedział przekazanie systemu poboru opłat ViaToll Inspekcji Transportu Drogowego, którym dotąd zawiadywał Kapsch, firma ta łatwo nie odpuści ogromnego przetargu kolejowego.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie