Brak infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych stanowi największą przeszkodę w rozwoju rynku takich pojazdów. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej wraz z ekspertami z PGE Dystrybucja pracują nad prototypem stacji do dwukierunkowego ładowania, który ma być połączony z infrastrukturą oświetleniową.

Dzięki takiemu rozwiązaniu każdą potencjalną latarnie uliczną, obok której jest miejsce do zaparkowania pojazdu, będzie można w stosunkowo prosty sposób wyposażyć w urządzenia do ładowania samochodów.

– Uprości to zdecydowanie upowszechnianie infrastruktury do ładowania, poprzez zmniejszenie niezbędnych formalności. Budowa kolejnych obiektów, które miałyby się znaleźć w przestrzeni miejskiej wymaga uzyskiwania licznych zgód i zezwoleń, nie mówiąc już o tym, że byłoby dodatkowe szpecenie przestrzeni publicznej. Z tego powodu instalowanie ładowarek np. z zabytkowych częściach miast byłoby niezwykle utrudnione, a może nawet i niemożliwe – mówi Andrzej Danilkiewicz z PGE Dystrybucja, który odpowiada za opracowanie projektu. – Tymczasem słupy oświetleniowe, które i tak już się tam znajdują miałyby po prostu dodatkowe zastosowanie – dodaje ekspert.