statystyki

Karta telefoniczna dla trzynastolatka

autor: Renata Majek03.08.2016, 09:45; Aktualizacja: 03.08.2016, 09:53
telefony

Każdy zakup czy podpisywana umowa jest czynnością prawną.źródło: ShutterStock

Ostatnio weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi każdą kupioną przedpłatową kartę do telefonu trzeba zarejestrować, bo takie wymagania narzuca ustawa antyterrorystyczna. Telefon na kartę ma prawo kupić każdy, kto ma ukończone 13 lat i dysponuje ważnym dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport) – pisze pani Marlena. – Dlaczego trzynastolatek może zarejestrować kartę, a dwunastolatek już nie – zastanawia się czytelniczka.

Dziecko aż do pełnoletności pozostaje pod władzą rodzicielską, bo tak stanowi kodeks rodzinny i opiekuńczy. A w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli (zawierać umowę), powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców. Aby móc skutecznie zaciągać zobowiązania i nabywać prawa, należy mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Nabywa się ją z chwilą ukończenia 18 lat. Ale jest wyjątek: kodeks cywilny stwierdza, że dziecko, które ukończyło 13 lat, może więcej.

Każdy zakup czy podpisywana umowa jest czynnością prawną. Dziecko nie może zawierać ważnych umów, ale ma prawo do tzw. umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Uznaje się, że są to drobne zakupy, np. podstawowych artykułów żywnościowych, które dziecko kupuje niejako w imieniu rodziców, biletów na autobus czy książek oraz innych drobiazgów. Raczej nie może być to komputer, tablet czy nawet telefon komórkowy (zwłaszcza droższy). Te powinny być kupowane w towarzystwie rodziców lub opiekunów dziecka. Karty do telefonów nie należą do bardzo drogich zakupów. Ustawodawca zatem dał nastolatkom, którzy ukończyli 13 lat, prawo do takich nabytków, jak telefon na kartę prepaid.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane