Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przewiduje, że wydatki inwestycyjne na szkieletowe sieci szerokopasmowe w bieżącym roku będą jeszcze niewielkie, ale od 2016 roku będą dynamicznie rosły, wynika z wypowiedzi ministra Andrzeja Halickiego dla agencji ISBnews.

"Budżet na szkieletowe sieci szerokopasmowe sięga 2 mld euro do 2020 roku i większość z tej kwoty przeznaczona zostanie na informatyzację i usługi. W 2015 roku wydatki będą jeszcze niewielkie, ale od przyszłego roku będą systematycznie rosły" - powiedział ISBnews Halicki podczas Welconomy Forum in Toruń.

Jednocześnie wskazał, że szczególnie istotne w kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych jest powiązanie informatyzacji z bezpieczeństwem państwa.

Reklama

"Nie planujemy specjalnych zmian strategii, musi być natomiast wdrożona ścisła kooperacja na wszystkich poziomach. Takie działania resort zakłada na najbliższe lata" - dodał minister.

Sieci szkieletowe największych krajowych operatorów są zbudowane na bazie infrastruktury światłowodowej, uzupełnianej np. kablami miedzianymi i połączeniami bezprzewodowymi.