Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega o nasileniu się prób wyłudzenia pieniędzy od abonentów sieci komórkowych. Oszuści wykorzystują naszą nieuwagę i przyzwyczajenia. Sprawdź, na czym polega ten proceder i jak uchronić się przed oszustami.

Na co jesteśmy narażeni?

Proceder opiera się zazwyczaj na zbieżności międzynarodowych numerów kierunkowych z numerami krajowymi, np. Wybrzeża Kości Słoniowej (międzynarodowy nr kierunkowy 00225 lub +225) czy Burkina Faso (międzynarodowy nr kierunkowy 00226 lub +226) z warszawskim numerem kierunkowym 0-22. „W takich przypadkach jak najbardziej możliwe jest, że nieuważny użytkownik telefonu wykona połączenie, za które zostanie obciążony zgodnie z cennikiem” – uważa Arkadiusz Majewski z sieci Plus.

Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej takie połączenia przychodzą często w godzinach wieczornych i w nocy, co jest celowym działaniem, aby skłonić użytkownika do oddzwonienia.

Reklama

W jakim celu oszuści naciągają użytkowników?

Jak się dowiedzieliśmy, Urząd Komunikacji Elektronicznej nie posiada dokładnych informacji na temat celowości działań, polegających na wysyłaniu sygnału na numery polskich abonentów, z założeniem, że ci oddzwonią na numer, z którego przyszło nieodebrane połączenie.

Reklama

„Najprawdopodobniej proceder ten ma na celu wyłudzenie pieniędzy od abonenta poprzez wykorzystanie jakiejś usługi dodatkowej świadczonej na numerze zagranicznym (np. odsłuchiwanie e-booków itp.). Wykorzystanie takiej usługi sprawia, że część opłat pobranych przez operatora za realizację połączenia międzynarodowego przekazywana jest przez operatora zagranicznego podmiotowi, który świadczy usługę dodatkową na numerze zagranicznym” – informuje Dawid Piekarz, rzecznik UKE.

Skala procederu nie jest znana. UKE informuje, że ostatnie tego typu przypadki były zgłoszone od abonentów z okolic Szczecina, choć Urząd od dawna przestrzega przed tego typu niebezpieczeństwem. Jak poinformowała nas Ewa Sankowska-Sieniek z sieci Play, do biura obsługi klienta operatora były zgłaszane pojedyncze przypadki.

Koszty

Można powiedzieć, że zobowiązania finansowe w związku z oddzwonieniem na obcy numer nie są ogromne, to tylko koszt połączenia za minutę. Jeśli szybko się zorientujemy, koszty nie powinny być zbyt wysokie. Trzeba jednak pamiętać, że cena połączeń do strefy 2 (znajduje się w niej wspomniane Wybrzeże Kości Słoniowej – red.) to wartość nawet 4 złotych za minutę. Dla osób niezamożnych, które mają niski abonament lub korzystają z niewielkich doładowań prepaid może to być dotkliwa suma.

Szczególnie, że jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej zdarza się również, że celowo połączenia takie są wydłużane - np. w słuchawce użytkownikowi symulowany jest sygnał rozłączenia i jeżeli użytkownik nie rozłączy połączenia w aparacie połączenie trwa nadal, co za tym idzie, operator nalicza dalej opłaty za to połączenie.

Jak się chronić przed przestępcami?

Przede wszystkim liczy się rozwaga i brak zaufania do sprzętu, jakim jest telefon komórkowy. Przy oddzwanianiu na nieodebrane połączenia powinniśmy zwracać uwagę, czy jest to numer nam znany. Jeśli nie, to należy poważnie zastanowić się, czy odczuwamy potrzebę kontaktu z właścicielem tego numeru. Należy też zwrócić uwagę na sam numer i na ewentualnie znajdujący się w nim prefiks międzynarodowy: jeśli po cyfrach „00” lub znaku „+” widnieją inne cyfry niż 48 (polska strefa numeracyjna) oznacza to, że czeka nas rozmowa z numerem zagranicznym.

Blokada numeru czy połączeń?

Niestety nękające nas numery, które mogą wskazywać na próbę wyłudzenia pieniędzy nie zostaną zablokowane przez operatora. Zgodnie z art. 64a oraz art. 171 ustawy Prawo telekomunikacyjne, abonent może zablokować u swojego dostawcy usług telekomunikacyjnych połączenia przychodzące i wychodzące z numerów usług o podwyższonej opłacie (tzw. Premium Rate) oraz połączenia przychodzące z numerów z aktywną blokadą prezentacji numeru. I to w zasadzie wszystko.

„Obecnie obowiązujące przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne nie nakładają na dostawców usług obowiązku blokowania na żądanie abonenta jakichkolwiek innych połączeń, w tym połączeń przychodzących z numerów zagranicznych.” – zauważa Piekarz z UKE. Powodem takiej, a nie innej praktyki operatorów są koszty i brak skuteczności tego typu metody. „Teoretycznie istnieje techniczna możliwość blokowania takich połączeń, ale jest to po pierwsze bardzo skomplikowane, a po drugie wiemy doskonale, że te numery zmieniają się, więc trudno zablokować wszelkie potencjalne numery dzwoniące z taką intencją.” – informuje Sankowska-Sieniek z sieci Play.

Jeśli jednak chcemy być w 100 proc. bezpieczni, pozostaje nam jedyna droga, dosyć uciążliwa – zablokowanie połączeń międzynarodowych. Uciążliwa, gdyż musimy pożegnać się z możliwością rozmów zagranicznych. Usługę taką można zamówić u każdego z operatorów.