"Nasz zespół dbający o bezpieczeństwo w sieci, czyli CERT Orange Polska, wykrył atak hakerski na modemy ADSL na ogólnopolską skalę, również te działające w naszej sieci. Atak polega na możliwym przejęciu kontroli nad modemem i zamianie jego domyślnych serwerów DNS na serwery złośliwe " - poinformował dziś na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

Jak poinformował rzecznik Orange, dotyczy to na szczęście niewielkiej liczby modemów dostępnych na rynku i tym samym liczby klientów. Efekt ataku może być taki, że po wpisaniu np. adresu banku użytkownik może zostać przekierowany na wyglądającą tak samo, ale jednak fałszywą stronę kontrolowaną przez cyber-przestępców.

Orange odpowiedziało na atak hakerów stworzeniem narzędzia, dzięki któremu sprawdzimy, czy posiadany przez nas modem jest podatny na atak. Narzędzie przygotowane przez Orange Polska CERT, dostępne jest pod adresem www.cert.orange.pl/modemscan.

Reklama

Jeśli narzędzie wykaże, że modem nie jest bezpieczny, w takiej sytuacji musimy zablokować dostęp z internetu do interfejsu zarządzającego urządzeniem. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji modemu, bądź po kontakcie z jego producentem lub dystrybutorem. W przypadku Orange Polska przydatne informacje w tym zakresie można znaleźć na stronach pomocy technicznej Orange - czytamy na stronie Orange.

Źródło: Orange