Brytyjski gigant TelecityGroup przejmuje Pliksa, obsługującego największy węzeł wymiany danych między operatorami w Polsce
Plix zajmuje się wynajmem powierzchni dla firm lokujących w Polsce serwery i urządzenia telekomunikacyjne. Prowadzi również punkt wymiany ruchu IP, z którego korzystają dostawcy dostępu do internetu. Zakup spółki ma umożliwić TelecityGroup zaistnienie na polskim rynku.
Według danych firmy Audytel w Polsce rośnie popyt na usługi data center, ale w kraju powstaje za mało nowych obiektów, by zaspokoić potrzeby rynku. W połowie 2012 r. powierzchnia wszystkich data center wynosiła ok. 48 tys. mkw. Firma doradcza Audytel szacuje, że w ciągu pięciu najbliższych lat wzrośnie ona do ponad 112 tys. mkw. Centra danych to miejsca, gdzie można ulokować serwery w najbezpieczniejszym środowisku technicznym, tj. takim, które zapewnia ciągły dostęp do danych, ale też zabezpiecza rezerwowe systemy zasilania, klimatyzacji czy łączy telekomunikacyjnych. – W Polsce brakuje obiektów data center, a bardzo szybko rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi – uważa Grzegorz Bernatek, ekspert Audytelu. Według niego niektóre z istniejących obiektów nie gwarantują wystarczającej jakości usług.