statystyki

Amerykanie nie pobiorą już TikToka ani WeChat. Zostały zakazane

autor: Elżbieta Rutkowska21.09.2020, 07:33; Aktualizacja: 21.09.2020, 07:34
TikTok ma w USA ok. 100 mln użytkowników.

TikTok ma w USA ok. 100 mln użytkowników.źródło: ShutterStock

Chińska aplikacja do dzielenia się w internecie krótkimi materiałami wideo TikTok i komunikator WeChat nadal mogą być w Stanach Zjednoczonych używane. Nie zdobędą jednak nowych użytkowników, nie będzie też aktualizacji, co z czasem obniży funkcjonalność aplikacji.

Nakazał to w piątek Departament Handlu. Jak ogłosił, „Komunistyczna Partia Chin pokazała, że ma środki i motywy, by użyć tych aplikacji do zagrożenia bezpieczeństwu narodowemu, polityce zagranicznej i gospodarce Stanów Zjednoczonych”. Obie aplikacje uznano za niebezpieczne, gdyż „gromadzą ogromne ilości danych od użytkowników”, w tym o ich aktywności w sieci, lokalizacji, historii wyszukiwania.

Zakazy „chronią użytkowników w USA, eliminując dostęp do tych aplikacji i znacznie ograniczając ich funkcjonalność”. Decyzja Departamentu Handlu jest konsekwencją rozporządzeń wykonawczych prezydenta Donalda Trumpa z sierpnia br. Silniejszy cios otrzymał WeChat firmy Tencent, ponieważ traci dostęp do usług hostingowych, a kod i funkcje aplikacji nie mogą być wykorzystywane w oprogramowaniu i usługach opracowanych lub dostępnych w USA.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane