5G w Polsce wprawdzie się zbliża, ale bardzo małymi krokami

autor: Elżbieta Rutkowska22.07.2020, 09:00; Aktualizacja: 22.07.2020, 09:14
5G

5Gźródło: ShutterStock

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie wykorzystania częstotliwości 26 GHz na potrzeby sieci komórkowej piątej generacji. Na podobny krok wobec zakresu, w którym nowa sieć pokaże pełnię możliwości, na razie się nie zanosi.

– Częstotliwości z zakresu 26 GHz nie były wcześniej udostępniane, bo – przynajmniej w Polsce – mają marginalne znaczenie – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland. – To tak wysoka częstotliwość, że jej zasięg nie wynosi nawet 1 km, a zazwyczaj jest jeszcze mniejszy – wyjaśnia. Smartfony i inne urządzenia korzystające z sieci zbudowanej w tym paśmie muszą się więc znajdować blisko anteny. – 26 GHz nie nadaje się nawet do pokrycia miast. To są częstotliwości dla małych sieci, np. dla stadionów czy fabryk. Mogą być wykorzystywane na potrzeby przemysłu 4.0, zwłaszcza że są stosunkowo tanie. Nie spowodują jednak rewolucyjnej zmiany, bo najpopularniejszym pasmem dla przemysłu jest zakres 3,4–3,8 GHz, czyli pasmo C, używane do tego celu np. w Niemczech – dodaje.

W Polsce na rozdysponowanie tego pasma w br. nie ma jednak co liczyć, bo UKE unieważnił jego aukcję, ogłoszoną w marcu. Przygotowania do nowej procedury – powtórnej aukcji lub przetargu – są na wstępnym etapie. „Trwają prace nad ustaleniem wymagań dotyczących bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług. Po ich ustaleniu zostaną przekazane do zaopiniowania przez Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa” – informuje nas UKE. Kolejny krok to konsultacje dokumentacji aukcyjnej lub przetargowej. Kiedy to może nastąpić? „Data rozpoczęcia konsultacji dokumentacji na chwilę obecną nie jest znana” – odpowiada UKE.

Trzecie pasmo, które ma być przeznaczone na 5G, to zakres 700 MHz. Plany związane z tymi częstotliwościami ma Exatel, operator należący do Skarbu Państwa. Chce on tam stworzyć wspólną dla wszystkich operatorów sieć piątej generacji. Przy współpracy czterech największych telekomów, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz spółek NetWorkS! i Accenture opracował raport określający trzy modele budowy takiej sieci. Dokument przekazano premierowi. Ma być podstawą do dalszych analiz i ewentualnej decyzji o realizacji przedsięwzięcia pod nazwą #Polskie5G.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane