statystyki

Zabawa w ciepło-zimno z Huaweiem w USA

autor: Elżbieta Rutkowska08.07.2019, 07:18; Aktualizacja: 08.07.2019, 07:19
Trump obiecał, że USA nie nałożą nowych ceł na towary z Chin

Trump obiecał, że USA nie nałożą nowych ceł na towary z Chinźródło: ShutterStock

Łagodzenie przez Donalda Trumpa polityki wobec chińskiego producenta napotyka na opór Senatu – i to przedstawicieli obydwu partii.

Prezydent Donald Trump zapowiedział niedawno wycofanie się z restrykcji nałożonych na firmę Huawei. Jego plany może jednak przekreślić Senat. W tej sprawie republikanie i demokraci są bowiem wyjątkowo zgodni: chiński gigant stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Od wielu miesięcy administracja amerykańska postrzegała produkty Huaweia jako potencjalną furtkę do systemu telekomunikacyjnego dla chińskiego wywiadu. Mimo braku dowodów, taki obraz chińskiej firmy przedstawiała też swoim sojusznikom, zabiegając m.in. o to, by państwa NATO nie współpracowały z nim przy budowie sieci telekomunikacyjnej piątej generacji (5G).

W maju br. Waszyngton podjął dwie decyzje uderzające w Huaweia. Po pierwsze, chiński koncern i kilkadziesiąt związanych z nim firm trafiło na czarną listę (Entity List) Departamentu Handlu. Sprzedawanie amerykańskich technologii odbiorcom z listy wymaga licencji Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS). W praktyce jest to zakaz współpracy, bo licencja nie zostanie wydana, jeśli BIS w planowanej transakcji dostrzeże zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub polityki zagranicznej USA. Po drugie, prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące amerykańskim firmom używania sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez podmioty „uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA”. A tu czołowe miejsce zajmuje właśnie producent z Państwa Środka.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane