statystyki

Spełnić trzy warunki, uruchomić sieć 5G

autor: Elżbieta Rutkowska19.03.2018, 07:39; Aktualizacja: 19.03.2018, 09:17
internet-kabel-świat

Orange zapowiedział właśnie, że w latach 2020–2021 r. chce oferować klientom w Polsce usługi oparte na 5G.źródło: ShutterStock

Nowe technologie potrzebują superszybkiego internetu, a operatorzy, żeby go dostarczyć, potrzebują dostępu do częstotliwości, złagodzenia norm prawnych i bardzo dużo pieniędzy.

Tysiąc razy większa niż obecnie przepustowość sieci i znacząco – do 1 milisekundy – zredukowane opóźnienie przekazywanego sygnału nie wydają się może koniecznością dla zwykłych użytkowników komórek i mobilnego internetu, ale bez 5G nie ma co marzyć o rozwoju supernowoczesnych technologii opartych na wymianie danych między urządzeniami. Wprowadzenie sieci piątej generacji ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania autonomicznych samochodów, rozwoju technologii umożliwiających np. wykonywanie operacji chirurgicznych na odległość, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości a także tego, co określa się jako internet rzeczy. Dlatego w tworzenie nowoczesnej sieci angażuje się cała czołówka polskich telekomów.

Orange zapowiedział właśnie, że w latach 2020–2021 r. chce oferować klientom w Polsce usługi oparte na 5G. Testy mobilnej sieci operator zapowiada na przyszły rok. – Rozbudowujemy siec´ światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i internetu rzeczy – stwierdził w piątek Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

Nie obejdzie się jednak bez aktywności ze strony państwa. – Podstawowa sprawa to przeznaczenie częstotliwości na 5G i umożliwienie wszystkim operatorom dostępu do nich na równych zasadach – powiedział Fallacher. Obecnie nie ma po prostu gdzie rozwijać nowego standardu przesyłu danych. – Konieczne jest wyjaśnienie kwestii związanych z nowymi zakresami częstotliwości i ich użytkowaniem przez operatorów – zgadza się Arkadiusz Majewski, rzecznik Polkomtelu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane