statystyki

Spełnić trzy warunki, uruchomić sieć 5G

autor: Elżbieta Rutkowska19.03.2018, 07:39; Aktualizacja: 19.03.2018, 09:17
internet-kabel-świat

Orange zapowiedział właśnie, że w latach 2020–2021 r. chce oferować klientom w Polsce usługi oparte na 5G.źródło: ShutterStock

Nowe technologie potrzebują superszybkiego internetu, a operatorzy, żeby go dostarczyć, potrzebują dostępu do częstotliwości, złagodzenia norm prawnych i bardzo dużo pieniędzy.

Tysiąc razy większa niż obecnie przepustowość sieci i znacząco – do 1 milisekundy – zredukowane opóźnienie przekazywanego sygnału nie wydają się może koniecznością dla zwykłych użytkowników komórek i mobilnego internetu, ale bez 5G nie ma co marzyć o rozwoju supernowoczesnych technologii opartych na wymianie danych między urządzeniami. Wprowadzenie sieci piątej generacji ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania autonomicznych samochodów, rozwoju technologii umożliwiających np. wykonywanie operacji chirurgicznych na odległość, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości a także tego, co określa się jako internet rzeczy. Dlatego w tworzenie nowoczesnej sieci angażuje się cała czołówka polskich telekomów.

Orange zapowiedział właśnie, że w latach 2020–2021 r. chce oferować klientom w Polsce usługi oparte na 5G. Testy mobilnej sieci operator zapowiada na przyszły rok. – Rozbudowujemy siec´ światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i internetu rzeczy – stwierdził w piątek Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

Nie obejdzie się jednak bez aktywności ze strony państwa. – Podstawowa sprawa to przeznaczenie częstotliwości na 5G i umożliwienie wszystkim operatorom dostępu do nich na równych zasadach – powiedział Fallacher. Obecnie nie ma po prostu gdzie rozwijać nowego standardu przesyłu danych. – Konieczne jest wyjaśnienie kwestii związanych z nowymi zakresami częstotliwości i ich użytkowaniem przez operatorów – zgadza się Arkadiusz Majewski, rzecznik Polkomtelu.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane