statystyki

Więcej czasu na odszkodowanie za nieruchomość objętą strefą ograniczonego użytkowania

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.07.2016, 07:27; Aktualizacja: 13.07.2016, 07:53
nieruchomość

Parlamentarzyści zwracają też uwagę, że przeciętny obywatel nie śledzi na co dzień dzienników urzędowych i tablic informacyjnych w budynkach samorządowychźródło: ShutterStock

Trzy lata więcej będą mieli właściciele, którzy chcą wystąpić o odszkodowanie z powodu objęcia ich nieruchomości strefą ograniczonego użytkowania. Tak wynika z komisyjnego projektu nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska.

Obecnie, jeżeli z powodu objęcia nieruchomości obszarem ograniczonego użytkowania korzystanie z niej lub z jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel może żądać jej wykupienia albo też odszkodowania za poniesioną szkodę, np. za zmniejszenie jej wartości.

Z roszczeniem można wystąpić jedynie w ciągu dwóch lat od wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z posiadłości.

To zdaniem posłów zdecydowanie za krótko. Dlatego zaproponowali, aby właściciele mieli pięć lat na wystąpienie z roszczeniem. – Dwuletni okres przedawnienia stanowi istotne utrudnienie dla obywateli – wskazują posłowie w uzasadnieniu. – Początek obowiązującego dwuletniego okresu, w którym należy wystąpić z roszczeniem, nie jest dostosowany do realiów, ponieważ biegnie on od chwili wejścia w życie aktu prawnego ustanawiającego ograniczenia, a nie faktycznego ujawnienia się niedogodności w korzystaniu z nieruchomości – wskazują.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane