statystyki

Więcej czasu na odszkodowanie za nieruchomość objętą strefą ograniczonego użytkowania

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.07.2016, 07:27; Aktualizacja: 13.07.2016, 07:53
nieruchomość

Parlamentarzyści zwracają też uwagę, że przeciętny obywatel nie śledzi na co dzień dzienników urzędowych i tablic informacyjnych w budynkach samorządowychźródło: ShutterStock

Trzy lata więcej będą mieli właściciele, którzy chcą wystąpić o odszkodowanie z powodu objęcia ich nieruchomości strefą ograniczonego użytkowania. Tak wynika z komisyjnego projektu nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska.

Obecnie, jeżeli z powodu objęcia nieruchomości obszarem ograniczonego użytkowania korzystanie z niej lub z jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel może żądać jej wykupienia albo też odszkodowania za poniesioną szkodę, np. za zmniejszenie jej wartości.

Z roszczeniem można wystąpić jedynie w ciągu dwóch lat od wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z posiadłości.

To zdaniem posłów zdecydowanie za krótko. Dlatego zaproponowali, aby właściciele mieli pięć lat na wystąpienie z roszczeniem. – Dwuletni okres przedawnienia stanowi istotne utrudnienie dla obywateli – wskazują posłowie w uzasadnieniu. – Początek obowiązującego dwuletniego okresu, w którym należy wystąpić z roszczeniem, nie jest dostosowany do realiów, ponieważ biegnie on od chwili wejścia w życie aktu prawnego ustanawiającego ograniczenia, a nie faktycznego ujawnienia się niedogodności w korzystaniu z nieruchomości – wskazują.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane