Doceniliśmy wybrane miasta i gminy za ciekawe pomysły i dobre inicjatywy. Staraliśmy się wybierać te samorządy, które podejmują działania nowatorskie, pionierskie lub ponadstandardowe, nie boją się nowych wyzwań, chcą się stać inspiracją i wzorem dla innych.
Jak co roku – gdy przeglądamy zgłoszenia – nasuwa nam się refleksja, że dobre praktyki stają się coraz bardziej powszechne. I nie ma chyba wśród uczestników naszego konkursu gmin niewdrażających nowych pomysłów, służących jeszcze lepszej obsłudze mieszkańców, poprawie jakości ich życia czy otoczenia, w którym żyją. Gratulacje należą się wszystkim, a wyróżnienia specjalne wybranym.
- Kobiety będące w trzecim trymestrze pojedynczej ciąży (już od 25. tygodnia) mogą zgłaszać się do bezpłatnego programu, w którym otrzymują urządzenia do wykonania badania KTG w warunkach domowych.
- Innowacyjny system opieki okołoporodowej pozwala na wykonanie badania KTG samodzielnie w domu. Jednocześnie owo badanie KTG jest interpretowane przez profesjonalistów Centrum Monitoringu Położniczego, którzy czuwają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
- Dzięki programowi wszystkie mieszkanki gminy będące w zaawansowanej ciąży mogą w każdej chwili wykonać badanie w zacisznych, dogodnych dla siebie warunkach, bez konieczności wychodzenia z domu, przy jednoczesnym pełnym i profesjonalnym wsparciu medycznym. Co warto podkreślić – opieką objęto także Ukrainki przybyłe do gminy na skutek wybuchu wojny.
- W 2022 r. Rada Miejska Radzymina, na wniosek burmistrza, zdecydowała o utworzeniu Funduszu Wsparcia Rozwoju Jednostek Pomocniczych w gminie Radzymin (sołectw i osiedli). Ze środków funduszu mogą korzystać 32 jednostki.
- Wielkość funduszy przeznaczanych do dyspozycji danej jednostki zależy od liczby zameldowanych mieszkańców i jest uregulowana algorytmem zapisanym w uchwale Rady Miasta. Kwota wynosi do 160 zł na mieszkańca, a realizacja działania jest dodatkowo premiowana (np. jeśli dana jednostka zdecyduje się przeznaczyć co najmniej 90 proc. funduszu na inwestycje – może liczyć na podwojenie kwoty odpowiadającej części inwestycyjnej).
- Fundusz znacząco ułatwia realizację i rozliczanie projektów, a dodatkowo istnieje możliwość przeznaczania pieniędzy również na zadania inne niż gminne (np. powiatowe, z zakresu gospodarowania wodami itp.).
- Co jednak najważniejsze – fundusz zyskał aprobatę mieszkańców i jednostek pomocniczych. Przynosi wymierne efekty w postaci konkretnych inwestycji w sołectwach i na osiedlach – zrealizowano aż 91 zadań, w tym budowę świetlicy wiejskiej w Starym Dybowie, placu zabaw w Słupnie czy boiska w Cegielni.
- Miasto zorganizowało kurs języka migowego dla pracowników Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, aby ułatwić niesłyszącym mieszkańcom miasta załatwianie spraw administracyjnych. Kurs prowadzony był przez tłumacza języka migowego zatrudnionego w urzędzie.
- Pierwsza edycja kursu odbyła się we wrześniu 2022 r. Szkolenie trwało cztery tygodnie, a spotkania odbywały się dwa-trzy razy w tygodniu. Poza nauką podstawowych zwrotów, kursanci mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce – w kurs zaangażowano także osoby głuche, które sprawdzały poziom znajomości języka migowego oraz brały udział w egzaminie kończącym kurs.
- Do tej pory 32 osoby ukończyły szkolenie na poziomie podstawowym, a 14 kontynuowało naukę języka migowego na poziomie zaawansowanym. Obecnie odbywają się zajęcia przypominające, podczas których osoby biorące udział w kursie na poziomie zaawansowanym utrwalają zdobyte umiejętności.
- Podniesienie kwalifikacji pracowników w zakresie komunikacji w języku migowym znacząco przyspieszyło załatwianie spraw administracyjnych przez osoby niesłyszące. Mogą uzyskać co najmniej podstawowe informacje od ręki, bez oczekiwania na umówienie wizyty, podczas której będzie dostępny tłumacz języka migowego.
- Wrażliwość Urzędu Miejskiego w Grudziądzu na potrzeby osób z niepełnosprawnościami potwierdza także to, iż otwarte spotkania prezydenta miasta z mieszkańcami są transmitowane online z tłumaczeniem na język migowy. Także komunikaty prasowe publikowane na stronie internetowej miasta są tłumaczone na język migowy.
- Po wprowadzeniu innowacyjnego systemu rezerwacji wizyt w urzędzie w zakresie najpowszechniejszych spraw za pomocą czterech kanałów: infolinii, serwisu do rezerwacji wizyt, za pomocą platformy Konto Mieszkańca oraz aplikacji mobilnej, w 2022 r. dodano moduł płatności online.
- Oprócz umówienia wizyty w urzędzie mieszkańcy miasta mogą także dokonać płatności online – jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Do każdej sprawy można zdefiniować i przypisać określone przepisami opłaty. Mieszkaniec po dokonaniu rezerwacji sam decyduje, czy chce dokonać opłaty za usługę online, czy na miejscu w kasie. Płatności online realizowane są w systemie szybkich płatności internetowych.
- Płatności można dokonać przez internet, m.in. za wydanie prawa jazdy, rejestrację pojazdu, zaświadczenia o zameldowaniu czy za sprawy cywilne.
- Wprowadzenie możliwości zapłaty za sprawy urzędowe przez internet to znacząca optymalizacja pracy urzędu. I to zarówno dla mieszkańców – nie muszą oni stać w kolejkach, jak i dla samego urzędu – system pozwala efektywniej zarządzać zasobami niezbędnymi do obsługi interesantów.
- System został w całości zaprojektowany przez pracowników urzędu miasta.
- W lutym 2022 r. w mieście ruszyła kampania, której celem jest promocja Gdańska jako miasta dla wszystkich – niezależnie od pochodzenia, religii, orientacji seksualnej, stanu zdrowia, płci czy sytuacji ekonomicznej – oraz zwrócenie uwagi na rozmaite aspekty równości oraz wyrażanie sprzeciwu wobec mowy nienawiści, hejtu i dyskryminacji.
- Kampania społeczna jest kolejnym elementem uchwalonego przez radę miasta w 2018 r. Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania. Jest to konsekwentna polityka realizowana przez Miasto Gdańsk, prowadzona w sposób programowy.
- Kampania była realizowana na wielu polach – zaplanowano emisję spotów w internecie, których bohaterami są mieszkanki i mieszkańcy Gdańska oraz ich historie, na terenie miasta stanęły billboardy i citylighty oraz publikowano informacje w mediach społecznościowych.
- Według badań przeprowadzonych w Gdańsku 47 proc. ankietowanych mieszkańców miasta przyznało, że kampania „Gdańsk miastem równości” zwróciła uwagę na problem nietolerancji, a aż 62 proc. przyznało, że zetknęło się z kampanią.
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE
Wyróżnienie za bezprecedensowe działania na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy – dla wszystkich gmin, symbolicznie składane na ręce Hrubieszowa, Przemyśla, Lublina i Rzeszowa.
Rok 2022, naznaczony wojną w Ukrainie, postawił przed gminami niespodziewane wyzwanie – pomoc uchodźcom uciekającym przed wojną, a także tym, którzy pozostali w kraju, aby stawić czoła agresorowi.
Praktycznie wszystkie gminy biorące udział w tegorocznej edycji rankingu Perły Samorządu były zaangażowane w tę pomoc, co zostało odzwierciedlone w ich odpowiedziach – m.in. na pytania o szczególne osiągnięcia, a także o działania podjęte na rzecz pomocy uchodźcom.
W związku z tym chcielibyśmy podziękować wszystkim gminom biorącym udział w tegorocznej edycji rankingu Perły Samorządu – za bezprecedensowe działania z zakresu pomocy humanitarnej: organizowanie transportów do ukraińskich samorządów z najpotrzebniejszymi artykułami, za aktywne działania na rzecz wsparcia integracji uchodźców i aklimatyzacji w naszym kraju, za organizację zakwaterowania, opieki medycznej czy zapewnienie miejsc w szkołach czy przedszkolach. Ze względu na skalę tego rodzaju działań nie sposób tu wymienić ich wszystkich.
Szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć na ręce gmin położonych w obszarach przygranicznych – tym, które jako pierwsze stawiły czoła nowej sytuacji. Chcielibyśmy tutaj wyróżnić Hrubieszów, Przemyśl, Rzeszów oraz Lublin, jednocześnie składając podziękowania dla wszystkich samorządów angażujących się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy.