Jeśli pośredniak nie zdąży uiścić do końca roku składki zdrowotnej za osoby, które zarejestrują się w tym miesiącu jako bezrobotne i nie będą miały prawa do zasiłku, otrzyma na ten cel pieniądze od wojewody.

Tak wynika z informacji przekazanych przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia podczas ostatniego posiedzenia zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Zajmowała się ona m.in. wnioskiem zgłoszonym przez Związek Powiatów Polskich (ZPP) dotyczącym uchwalonej przez Sejm 16 listopada br. ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Nowelizuje ona wiele innych aktów prawnych, w tym przepisy ustawy z 27 kwietnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.). Po wejściu w życie nowych przepisów powiatowe urzędy pracy (PUP) nie będą od przyszłego roku zobligowane do płacenia składki zdrowotnej za osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku lub stypendium (ale będą je nadal zgłaszać do ubezpieczenia zdrowotnego).
ZPP miał wątpliwości, jak w praktyce będzie wyglądać kwestia opłacenia należności za osoby, które zarejestrują się przed 1 stycznia 2023 r., a PUP nie zdąży do końca roku ich zgłosić. Związek zwraca uwagę, że z jednej strony art. 16 nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada, że składki na ubezpieczenie zdrowotne za osoby, o których mowa w nowym brzmieniu art. 67 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (wśród nich są właśnie wymienieni bezrobotni bez prawa do zasiłku lub stypendium), w części nieopłaconej do końca 2022 r. mogą zostać sfinansowane z budżetu państwa – z rezerwy celowej na zadania w ochronie zdrowia. Z drugiej strony od 1 stycznia 2023 r. utraci moc art. 86 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje, że samorządy otrzymują pieniądze z budżetu państwa (w formie dotacji celowej na zadania z zakresu administracji rządowej) na opłacenie składek za osoby bezrobotne bez zasiłku stypendium. Dlatego właśnie ZPP wystąpił o wyjaśnienie rozbieżności w tej kwestii na posiedzeniu zespołu KWRiST.
– Usłyszeliśmy, że nie ma tutaj żadnego problemu i tak jak wynika ze znowelizowanej ustawy, urzędy pracy otrzymają od wojewodów pieniądze na opłacenie grudniowych składek za zarejestrowane w tym miesiącu osoby, które nie pobierają zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium – informuje Bernadeta Skóbel z ZPP. ©℗
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat