statystyki

Poradnia podatkowa dla jednostek budżetowych z 14 października

autor: Tomasz Krywan14.10.2020, 08:51; Aktualizacja: 14.10.2020, 08:53
Poradnia podatkowa dla jednostek budżetowych z 14 października

Poradnia podatkowa dla jednostek budżetowych z 14 październikaźródło: ShutterStock

Czy jednostka budżetowa świadcząca usługi najmu może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT?

Czy można nie pobrać podatku u źródła od wynagrodzenia wypłaconego w Polsce zagranicznemu członkowi jury?

Jak dokumentować świadczenie usług przez spółkę komunalną na rzecz gminy, która jest jej wyłącznym udziałowcem?

Czy wniesienie gruntu aportem niepieniężnym do gminnej spółki jest opodatkowane VAT?

Jak opodatkować przeniesienie własności nieruchomości zamiast wypłaty odszkodowania za wywłaszczenie?

Państwowa jednostka budżetowa podlegająca bezpośrednio pod jedno z ministerstw planuje wynająć część swoich pomieszczeń. Czy w związku z tym będzie ona zobowiązana do zarejestrowania się jako podatnik VAT? Czy też będzie mogła nadal korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT?

Przepisy zwalniają z VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200 tys. zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie naliczają VAT należnego oraz zwolnieni są z większości obowiązków w zakresie VAT, w tym z obowiązku rejestracji VAT (art. 96 ust. 3 ustawy o VAT).

Nie wszystkie jednak podmioty mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, gdyż w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wymieniono podatników, który ze zwolnienia tego korzystać nie mogą. Nie należą jednak do nich podatnicy świadczący usługi wynajmu. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby po rozpoczęciu świadczenia usług najmu państwowa jednostka budżetowa, o której mowa, nadal korzystała ze zwolnienia podmiotowego, a jednocześnie aby nie miała obowiązku rejestracji VAT ani naliczania VAT (chyba że zostanie przekroczony limit 200 tys. zł). ©℗

Podstawa prawna


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane