statystyki

Komputery dla starostw trudno dostępne

autor: Katarzyna Nocuń15.07.2020, 20:00
Związek Powiatów Polskich do sprawy chce wrócić na najbliższym posiedzeniu zespołu w ramach KWRiST.

Związek Powiatów Polskich do sprawy chce wrócić na najbliższym posiedzeniu zespołu w ramach KWRiST.źródło: ShutterStock

Wydziały komunikacji mają więcej obowiązków i potrzebują dodatkowego sprzętu. Mimo umowy zawartej między Ministerstwem Infrastruktury a Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych komputery do urzędów nie trafiają.

W efekcie część starostw decyduje się na kupno komercyjnie, w tym także od PWPW, choć terminale mogłyby otrzymać za darmo. Problem leży w zasadach, które określają wyposażenie starostw w sprzęt teleinformatyczny przez PWPW. Związek Powiatów Polskich chce ich zmiany.

Postulaty samorządowców są związane z obowiązującymi od 1 stycznia karami finansowymi (od 200 zł do 1 tys. zł) za brak zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu (art. 140mb ustawy ‒ Prawo o ruchu drogowym, t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 110 ze zm.). Ich zdaniem przyczyniło się to do zwiększenia obciążenia wydziałów komunikacji. Według Grzegorza Kubalskiego, zastępcy dyrektora biura w Związku Powiatów Polskich, nawet o ok. 30 proc. W dodatku procedury związane z rejestracją pojazdów, przyjmowaniem zgłoszeń o ich kupnie lub sprzedaży trwają dłużej, niż powinny. Powód to niekompatybilny system. – Te same dane do systemu trzeba wprowadzać dwa razy: przy rejestracji pojazdu i zgłoszeniu – mówi przedstawiciel ZPP. Te wydziały komunikacji, które chcą zachować płynność, potrzebują dodatkowych stanowisk pracy, a więc sprzętu.

– Otrzymaliśmy informację, że Ministerstwo Infrastruktury przeprowadziło rozmowy z PWPW, a ta, jako dystrybutor sprzętu, ma dla nas propozycje. Okazało się jednak, że warunki, które należy spełnić, by wyposażyć stanowisko pracy, są tak ukształtowane i tak restrykcyjne, że w praktyce uniemożliwia to utworzenie dodatkowego stanowiska – relacjonuje Grzegorz Kubalski.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane