statystyki

Czy Zakopane zacznie realizować ustawę antyprzemocową w najbliższym czasie? Nic na to nie wskazuje

autor: Michalina Topolewska23.04.2020, 08:08; Aktualizacja: 23.04.2020, 08:10
Nie oznacza to jednak, że podjęte zostaną szybkie działania, dzięki którym ofiary przemocy w rodzinie w Zakopanem będą mogły liczyć na kompleksową pomoc, którą gwarantuje im ustawa.

Nie oznacza to jednak, że podjęte zostaną szybkie działania, dzięki którym ofiary przemocy w rodzinie w Zakopanem będą mogły liczyć na kompleksową pomoc, którą gwarantuje im ustawa.źródło: ShutterStock

Pomimo że radnym stolicy Podhala nie udało się zakwestionować konstytucyjności przepisów ustawy antyprzemocowej, to nic nie wskazuje na to, że w niedługim czasie zaczną je realizować.

Zakopane to jedyna gmina w Polsce, która nie wdrożyła na swoim terenie programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i nie powołała zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się wsparciem dla osób doświadczających domowej agresji. Taki obowiązek nałożyła na samorządy w 2010 r. ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 218). Wprawdzie próby podjęcia uchwał, które są niezbędne do tego, aby powstał program i mógł działać wspomniany zespół, były podejmowane wielokrotnie (ostatnio w marcu 2019 r.), ale za każdym razem ich przyjęcie było blokowane przez prawicowych radnych, którzy mają większość w radzie. Żadnego efektu nie dały też trzy kontrole przeprowadzone w mieście przez służby wojewody małopolskiego. Chociaż po ich zakończeniu wydawane były zalecenia dotyczące konieczności przyjęcia uchwał, to do tej pory do tego nie doszło. Nie zadziałało też ultimatum postawione przez wojewodę, który rozważał rozwiązanie rady miasta.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane