statystyki

Senat wesprze budżety gmin

autor: Tomasz Żółciak02.03.2020, 08:40; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:45
Dotychczasowe prognozy MF idą w odwrotną stronę niż to, co zdają się sugerować samorządowcy. Resort przypomina, że planowane dla wszystkich JST dochody w PIT na 2020 r. wynoszą 56,7 mld zł i wzrastają o 2 proc. w stosunku do prognozowanej kwoty na 2019 r.

Dotychczasowe prognozy MF idą w odwrotną stronę niż to, co zdają się sugerować samorządowcy. Resort przypomina, że planowane dla wszystkich JST dochody w PIT na 2020 r. wynoszą 56,7 mld zł i wzrastają o 2 proc. w stosunku do prognozowanej kwoty na 2019 r.źródło: ShutterStock

Większe wpływy w PIT i przywrócenie zasady rekompensaty ubytków w dochodach – tego chcą lokalni włodarze.

Projekty ustaw przygotowane przez samorządowców zostaną zaprezentowane dziś Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. – Plan zakłada, że zostaną przekazane senackiej komisji, która dalej będzie je procedować – mówi Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich (ZMP).

Pierwszy dokument to projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST). Główna zmiana polega na zwiększeniu udziału poszczególnych JST we wpływach z PIT. W przypadku gmin – z 39,34 proc. do 43,93 proc., powiatów – z 10,25 do 11,49 proc. i województw – z 1,60 do 1,79 proc. Jak podają projektodawcy, wskutek takich zmian łącznie do kas samorządów mogłoby wpłynąć – w warunkach roku 2019 – 6 mld zł. Miałaby to być rekompensata za ubytki w PIT spowodowane m.in. obniżeniem jego stawki z 18 do 17 proc. czy zerowym PIT-em dla osób do 26. roku życia.

Drugi projekt również nowelizuje ustawę o dochodach JST. Ale w tym przypadku chodzi – jak to określają samorządowcy – o „przywrócenie zasady rekompensowania ubytków”. Czyli wprowadzenie generalnej zasady, że jeśli ustawodawca wprowadza jakiekolwiek zmiany, mające negatywny wpływ na samorządowe finanse, z automatu musi pojawić się rekompensata. Podobne rozwiązanie – przypominają autorzy projektu – obowiązywało do końca 2003 r. – Usunięcie od stycznia 2004 r. z obiegu prawnego zasady rekompensowania JST ubytków, jakie w ich dochodach własnych powodują zmiany prawne, w znaczącym stopniu przyczyniło się do powstania w kolejnych latach poważnych ubytków w ich dochodach – przekonują projektodawcy. Jak dodają, ponowne wprowadzenie zasady rekompensowania ubytków nie zrodzi bezpośrednio żadnego skutku finansowego.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane