statystyki

PIT-owe eldorado samorządów? Pozory mogą mylić

autor: Tomasz Żółciak13.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 13.11.2019, 07:46
Władze Białegostoku też kręcą nosem. – Niewielki przyrost w PIT zostanie skonsumowany na sztywne i wciąż rosnące wydatki bieżące – mówi Agnieszka Błachowska z urzędu miasta.

Władze Białegostoku też kręcą nosem. – Niewielki przyrost w PIT zostanie skonsumowany na sztywne i wciąż rosnące wydatki bieżące – mówi Agnieszka Błachowska z urzędu miasta.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku gminy otrzymają prawie o 900 mln zł więcej z PIT niż w roku 2019.

Dla lokalnych władz nie jest to jednak wcale dobra wiadomość. – Do tej pory wzrosty były dużo wyższe, a pieniądze i tak przejadamy na bieżące funkcjonowanie, a nie na rozwój – twierdzą.

Zgodnie z informacjami, jakie Ministerstwo Finansów (MF) rozesłało do samorządów, w 2020 r. szacunkowe wpływy gmin z PIT (w którym lokalne władze mają udział) wyniosą ok. 43,4 mld zł. To o niemal 870 mln zł więcej niż w tym roku i będzie to kolejny rok rekordowych wpływów z tego źródła.

Wyższa kwota dla samorządów bierze się stąd, że po pierwsze w budżecie na 2020 r. przewidziano wzrost o 0,08 pkt proc. (do 38,16 proc.) udziału gmin w PIT. A po drugie zakładany jest dalszy wzrost PKB i poprawa sytuacji na rynku pracy, co przekłada się na wzrost funduszu wynagrodzeń – głównego źródła przychodów do opodatkowania z tytułu PIT.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane