statystyki

Fundusze europejskie dla Mazowsza: jeden program czy więcej?

autor: Tomasz Żółciak21.05.2019, 06:52; Aktualizacja: 21.05.2019, 06:52
Ile funduszy z rozdania na lata 2014-2020 wykorzystały już regiony

Ile funduszy z rozdania na lata 2014-2020 wykorzystały już regionyźródło: DGP

Po statystycznym podziale regionu nie wiadomo, kto po 2020 r. będzie dysponował funduszami europejskimi dla województwa i Warszawy. Niewykluczone, że rząd

Na potrzeby unijnych statystyk i rozdzielania eurofunduszy w Unii Europejskiej wprowadzono nomenklaturę NUTS (z fr. Nomenclature des unités territoriales statistiques). Rozróżnia się trzy poziomy: NUTS-1 zamieszkuje od 3 do 7 mln osób, NUTS-2 – od 800 tys. do 3 mln, a NUTS-3 – od 150 tys. do 800 tys.

Stosowany w polityce spójności poziom podziału regionów NUTS-2 do tej pory odpowiadał w Polsce podziałowi na województwa. Po dokonanej w 2016 r. rewizji klasyfikacji regionów NUTS (obowiązującej od stycznia 2018 r.) województwo mazowieckie podzielone zostało na dwa odrębne regiony NUTS-2. Dzięki temu możliwe będzie określenie odrębnej puli środków dla Warszawy i pozostałej, biedniejszej części województwa. To samo będzie dotyczyć odmiennych warunków, na których udzielane będzie wsparcie. Bogatszy region „Warszawski stołeczny” (obejmujący Warszawę wraz z dziewięcioma sąsiednimi powiatami) należałby do kategorii lepiej rozwiniętych, zaś region „Mazowiecki regionalny” znalazłby się w gronie mniej rozwiniętych.

W Polsce operację tę przedstawiono jako „statystyczny podział” regionu. Oznaczało to, że nie trzeba było dokonywać dużo bardziej skomplikowanego, administracyjnego podziału Mazowsza i wprowadzać 17. województwa (np. warszawskiego). Podobnych zmian dokonało jeszcze osiem państw, m.in. Węgry (wyłączenie Budapesztu i okolic z regionu Közép-Magyarország) oraz Litwa (wydzielenie regionu wokół Wilna z regionu obejmującego całą Litwę).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane