statystyki

Fundusze europejskie dla Mazowsza: jeden program czy więcej?

autor: Tomasz Żółciak21.05.2019, 06:52; Aktualizacja: 21.05.2019, 06:52
Ile funduszy z rozdania na lata 2014-2020 wykorzystały już regiony

Ile funduszy z rozdania na lata 2014-2020 wykorzystały już regionyźródło: DGP

Po statystycznym podziale regionu nie wiadomo, kto po 2020 r. będzie dysponował funduszami europejskimi dla województwa i Warszawy. Niewykluczone, że rząd

Na potrzeby unijnych statystyk i rozdzielania eurofunduszy w Unii Europejskiej wprowadzono nomenklaturę NUTS (z fr. Nomenclature des unités territoriales statistiques). Rozróżnia się trzy poziomy: NUTS-1 zamieszkuje od 3 do 7 mln osób, NUTS-2 – od 800 tys. do 3 mln, a NUTS-3 – od 150 tys. do 800 tys.

Stosowany w polityce spójności poziom podziału regionów NUTS-2 do tej pory odpowiadał w Polsce podziałowi na województwa. Po dokonanej w 2016 r. rewizji klasyfikacji regionów NUTS (obowiązującej od stycznia 2018 r.) województwo mazowieckie podzielone zostało na dwa odrębne regiony NUTS-2. Dzięki temu możliwe będzie określenie odrębnej puli środków dla Warszawy i pozostałej, biedniejszej części województwa. To samo będzie dotyczyć odmiennych warunków, na których udzielane będzie wsparcie. Bogatszy region „Warszawski stołeczny” (obejmujący Warszawę wraz z dziewięcioma sąsiednimi powiatami) należałby do kategorii lepiej rozwiniętych, zaś region „Mazowiecki regionalny” znalazłby się w gronie mniej rozwiniętych.

W Polsce operację tę przedstawiono jako „statystyczny podział” regionu. Oznaczało to, że nie trzeba było dokonywać dużo bardziej skomplikowanego, administracyjnego podziału Mazowsza i wprowadzać 17. województwa (np. warszawskiego). Podobnych zmian dokonało jeszcze osiem państw, m.in. Węgry (wyłączenie Budapesztu i okolic z regionu Közép-Magyarország) oraz Litwa (wydzielenie regionu wokół Wilna z regionu obejmującego całą Litwę).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane