statystyki

Nowa strategia rozwoju regionów zmarginalizuje rolę dużych miast?

autor: Tomasz Żółciak25.04.2019, 18:00
Nowa strategia ma zastąpić tę przyjętą przez rząd PO-PSL w 2010 r.

Nowa strategia ma zastąpić tę przyjętą przez rząd PO-PSL w 2010 r.źródło: ShutterStock

Władze metropolii warszawskiej obawiają się, że nowa strategia rozwoju regionów, szykowana w rządzie, zmarginalizuje rolę dużych miast i jeszcze bardziej scentralizuje zarządzanie państwem.

Niepokój samorządowców z Warszawy, Wołomina i Piaseczna wzbudza projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR), opublikowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR). Jak tłumaczy sam resort, jest to swoiste „przedłużenie” innego sztandarowego dokumentu PiS, czyli Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Ponad 100-stronicowy dokument mówi m.in. o wzmacnianiu szans rozwojowych obszarów słabszych gospodarczo, zwiększaniu konkurencyjności Polski Wschodniej i miast średnich czy wdrażaniu „polityk ukierunkowanych terytorialnie”.

Stawiają na średnie

Nowa strategia ma zastąpić tę przyjętą przez rząd PO-PSL w 2010 r. To tak naprawdę potwierdzenie przejścia na nowy model rządzenia krajem. Poprzedni rząd uznawał, że należy wspierać przede wszystkim duże miasta, które miały napędzać rozwój całych regionów. Obecna ekipa rządząca woli model zrównoważonego rozwoju, z naciskiem na miasta średniej wielkości.

Z tych względów KSRR budzi obawy metropolii warszawskiej. – Na podstawie KSRR odbywają się potem negocjacje i planowanie unijnych programów regionalnych. Może się okazać, że metropolii nie warto wspierać, bo nie są ujęte w tej strategii. Jako metropolia nie bierzemy nawet udziału w konsultacji tego dokumentu, nasze stanowiska trafiają do szuflady – przekonuje nas Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane