statystyki

Wojewoda może sprawdzić, kim jest dyrektor MOPS

autor: Michał Culepa28.02.2019, 18:00
NSA odniósł się też do kwalifikacji Zbigniewa R. Uznał, że okres wykonywania pracy wolontariusza może być zaliczony do stażu pracy wymaganego przez art. 122 ust. 1.

NSA odniósł się też do kwalifikacji Zbigniewa R. Uznał, że okres wykonywania pracy wolontariusza może być zaliczony do stażu pracy wymaganego przez art. 122 ust. 1.źródło: ShutterStock

Źródłem sprawy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA) było rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego, który unieważnił zarządzenie prezydent Łodzi dotyczące powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Zbigniewowi R. Wojewoda stwierdził, że akt ten nie ma oparcia w przepisach, bo ustawa o pomocy społecznej nie przewiduje powierzania obowiązków kierownika OPS. Uznał też, że Zbigniew R. nie spełnia warunków do objęcia funkcji, bo nie był zatrudniony przez 3 lata w jednostkach pomocy społecznej (czego wymaga art. 122 ust. 1 wspomnianej ustawy). Wprawdzie miał on wieloletni staż w organizacjach zajmujących się sprawami społecznych, ale jako wolontariusz.

Od rozstrzygnięcia odwołała się prezydent Łodzi, a wojewódzki sąd administracyjny przyznał jej rację i uchylił rozstrzygnięcie wojewody. Wskazał, że zarządzenie o powierzeniu obowiązków dyrektora MOPS nie miało charakteru aktu administracyjnego, tylko stanowiło oświadczenie woli z zakresu prawa pracy – zmianę treści umowy o pracę Zbigniewa R. Poza tym nawet gdyby przyjąć, że jest to akt administracyjny, wojewoda nie miał tu kompetencji nadzorczych i nie mógłby go uchylić.

Skarga kasacyjna wojewody została przez NSA oddalona w całości, choć nie podzielił on niektórych poglądów WSA.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane