statystyki

Dwa lata stażu wystarczą, aby zostać urzędnikiem mianowanym

autor: ar06.02.2019, 18:00
W terminie 14 dni od opublikowania ustawy budżetowej szef SC podaje bowiem do publicznej wiadomości maksymalną liczbę nowych mianowań w danym roku.

W terminie 14 dni od opublikowania ustawy budżetowej szef SC podaje bowiem do publicznej wiadomości maksymalną liczbę nowych mianowań w danym roku.źródło: ShutterStock

Dyrektor generalny chce, by jego podwładny ubiegał się o status urzędnika mianowanego. Ma on niewielki, bo jedynie dwuletni staż pracy. Czy w takiej sytuacji może ubiegać się o przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego?

Tak. O uzyskanie mianowania w służbie cywilnej może ubiegać się osoba, która m.in. jest jej pracownikiem, posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński; jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony i wreszcie posiada co najmniej trzyletni staż pracy w służbie cywilnej.

Nie jest to jednak wymóg bezwzględny. Zgodnie z art. 40 pkt 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1559) o uzyskanie mianowania może ubiegać się także osoba, która nie ma ww. stażu pracy, lecz uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed upływem tego terminu, jednak nie wcześniej niż po upływie dwóch lat od nawiązania stosunku pracy w służbie cywilnej. Jej szef określa i publikuje wzór zgłoszenia oraz wzór wniosku o mianowanie dla absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Trzeba też pamiętać o limitach.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • realist(2019-02-07 05:16) Zgłoś naruszenie 182

    A na jakiego wielkiego wujka ktoś miałby interes w zostawaniu urzędnikiem mianowanym? Co to jakiś zaszczyt? A może jakaś szczególna ochrona? :)))))) Administracja państwowa to kompletne dziadostwo. Zatrudnienie w administracji to jak jazda trabantem podczas gdy świat mknie ferrrari. Marne pieniądze, brak szacunku, bizantyjskie procedury komplikujące każdą czynność aż do niemożliwości. A wszystkim rządzi bogini urzędników - STATYSTYKA. Świat realny jest nieważny, ważne są ofiary składane bogini Statystyce.

    Odpowiedz
  • Były urzednik(2019-02-06 22:09) Zgłoś naruszenie 130

    Zwykle Dyrektor Generalny nie wyraża zgody na przystąpienie do postępowania. Taki pies ogrodnika. Poza tym po co być urzędnikiem mianowanym? Wszyscy myślący urzędnicy mianowani już odeszli ze SC. Tak źle jeszcze nie było.

    Odpowiedz
  • T1000(2019-02-07 07:19) Zgłoś naruszenie 61

    Nigdy więcej w służbie cywilnej!

    Odpowiedz
  • Bert(2019-02-06 21:55) Zgłoś naruszenie 52

    Szanowne pismaki z gazety POprawnej, po co pleciecie głupoty. To że wyjątkowo można starać się o mianowanie ze stażem 2 lata, to nie znaczy, że to jest standard, a tytuł tak to przekłamuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane