statystyki

Mieszkańcy wciąż płacą za przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. A nie powinni

autor: Jakub Pawłowski16.10.2018, 17:00
Prokuratura podkreśla też, że orzecznictwo sądów jest w tej kwestii jednoznaczne już od wielu lat.

Prokuratura podkreśla też, że orzecznictwo sądów jest w tej kwestii jednoznaczne już od wielu lat.źródło: ShutterStock

Mimo jednoznacznego orzecznictwa gminy wciąż pobierają od mieszkańców opłaty za przyłączenie ich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Takie wnioski wynikają z ostatnich ustaleń prokuratury, która wzięła pod lupę prawie 1,2 tys. gminnych uchwał.

Co wynika z tych ustaleń? Prawie co trzecia w nich zawiera tyle naruszeń, że konieczne było skierowanie ich do rozpatrzenia przez sądy administracyjne. Do WSA wpłynęło już 333 skarg w tej sprawie, najwięcej z Poznania (53 wnioski), Lublina (52) i Krakowa (46) – informuje zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

To pokłosie zapoczątkowanej przez niego inicjatywy z sierpnia ubiegłego roku, gdy na jego polecenie wszystkie prokuratury regionalne miały przeprowadzić szczegółowe analizy dot. spornych opłat. Już wtedy Hernand zwracał uwagę, że obowiązek ponoszenia opłat nakładany jest na mieszkańców „bez upoważnienia ustawowego” i narusza konstytucję.

Wytknął też, że argumenty, które za korzystną dla nich wykładnią przytaczają często gminy, są nietrafione. Upoważnienia do pobierania tego typu opłat na próżno szukać bowiem w przepisach zarówno ustawy o samorządzie gminnym, jak i o gospodarce komunalnej.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • alelleuja i po cichu róbmy swoje(2018-10-16 18:10) Zgłoś naruszenie 43

    To takie samo bezprawie jak uzyskanie zgody proboszcza na rozpoczęcie studiów i kursów na uczelni prowadzonej przez T. Rydzyka. Chyba, że rząd polski przestanie dotować uczelnie katolickie. Czy Ziobro już wysłał prokuratorów do stosownych uczelni? A może podziwia bezprawne działania kleru. Wszak Piotrowicz ma się dobrze.

    Odpowiedz
  • mm(2018-10-17 07:27) Zgłoś naruszenie 10

    nikt za darmo nie buduje sieci, żaden z projektantów nie wykona dokumentacji projektowej za "Bóg zapłać", podobne podejście mają robotnicy realizujący inwestycję. ot cała tajemnica.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane