statystyki

300+ dla podopiecznych domów dziecka

autor: Michalina Topolewska15.05.2018, 18:00
Przepisy rozporządzenia dotyczące prawa podopiecznych domów dziecka do 300+ wymagają doprecyzowania

Przepisy rozporządzenia dotyczące prawa podopiecznych domów dziecka do 300+ wymagają doprecyzowaniaźródło: ShutterStock

Prawo do świadczenia na wyprawkę będą mieli nie tylko rodzice zastępczy, ale też dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy będą występować o pieniądze na przebywające w nich dzieci.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. To na jego podstawie każdy rodzic, niezależnie od wysokości dochodów, będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie wynoszącego 300 zł jednorazowego świadczenia na uczące się dziecko. Co ważne, to wsparcie będzie przysługiwało też na dzieci przebywające w pieczy zastępczej i to niezależnie od tego, w jakiej jej formie zostały umieszczone. Zgodnie z par. 7 projektu nowe świadczenie będzie bowiem przyznane rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka oraz dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych (POW) i regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. W tym przypadku przyjęto więc inne rozwiązanie niż w programie 500+, w którym dodatek wychowawczy nie należy się na dzieci przebywające w instytucjonalnej pieczy (z wyjątkiem placówek typu rodzinnego).

– Objęcie naszych podopiecznych nowym świadczeniem jest dobrym pomysłem. Będzie to też odciążenie dla budżetu placówki – mówi Hubert Więckowski, dyrektor POW w Wyszogrodzie.

Agnieszka Jachimkowska, dyrektor POW w Opatowie, dodaje, że dzieci nie powinny być pokrzywdzone i dzielone w dostępie do wsparcia ze względu na to, do jakiej formy pieczy trafiły.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane