statystyki

300+ dla podopiecznych domów dziecka

autor: Michalina Topolewska15.05.2018, 18:00
Przepisy rozporządzenia dotyczące prawa podopiecznych domów dziecka do 300+ wymagają doprecyzowania

Przepisy rozporządzenia dotyczące prawa podopiecznych domów dziecka do 300+ wymagają doprecyzowaniaźródło: ShutterStock

Prawo do świadczenia na wyprawkę będą mieli nie tylko rodzice zastępczy, ale też dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy będą występować o pieniądze na przebywające w nich dzieci.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. To na jego podstawie każdy rodzic, niezależnie od wysokości dochodów, będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie wynoszącego 300 zł jednorazowego świadczenia na uczące się dziecko. Co ważne, to wsparcie będzie przysługiwało też na dzieci przebywające w pieczy zastępczej i to niezależnie od tego, w jakiej jej formie zostały umieszczone. Zgodnie z par. 7 projektu nowe świadczenie będzie bowiem przyznane rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka oraz dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych (POW) i regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. W tym przypadku przyjęto więc inne rozwiązanie niż w programie 500+, w którym dodatek wychowawczy nie należy się na dzieci przebywające w instytucjonalnej pieczy (z wyjątkiem placówek typu rodzinnego).

– Objęcie naszych podopiecznych nowym świadczeniem jest dobrym pomysłem. Będzie to też odciążenie dla budżetu placówki – mówi Hubert Więckowski, dyrektor POW w Wyszogrodzie.

Agnieszka Jachimkowska, dyrektor POW w Opatowie, dodaje, że dzieci nie powinny być pokrzywdzone i dzielone w dostępie do wsparcia ze względu na to, do jakiej formy pieczy trafiły.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane