statystyki

Samorządy chcą mieć głos w Radzie Dialogu Społecznego

autor: Paulina Szewioła07.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 07.03.2018, 09:03

Ze względu na olbrzymią rzeszę pracowników sektora samorządowego wnosimy o włączenie stowarzyszeń samorządowych jako przedstawicieli po stronie pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego – postuluje zarząd Związku Gmin Wiejskich RP.

Pod koniec stycznia br. prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o RDS i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1240), który zakłada przede wszystkim zwiększenie uprawnień partnerów społecznych. Z kolei w ramach wzmocnienia dialogu regionalnego w nowym akcie znalazły się zmiany dotyczące funkcjonowania wojewódzkich RDS. Podstawą projektu były propozycje zgłaszane przez przedstawicieli stron reprezentowanych w radzie.

Zaproponowane przez prezydenta regulacje popiera Związek Gmin Wiejskich. Postuluje jednak ważną z punktu widzenia samorządu terytorialnego zmianę. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja art. 24 ust. 1 ustawy, która pozwalałaby na włączenie stowarzyszeń samorządowych do listy podmiotów wymienionych w tym artykule, tak aby mogły stać się pełnoprawnymi członkami Rady Dialogu Społecznego.

W ocenie związku sektor samorządowy nie jest dostatecznie reprezentowany w radzie, mimo iż jest największym pracodawcą w Polsce. Status zaproszonego obserwatora ma tylko jeden reprezentant strony samorządowej z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane