statystyki

Samorządy chcą mieć głos w Radzie Dialogu Społecznego

autor: Paulina Szewioła07.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 07.03.2018, 09:03

Ze względu na olbrzymią rzeszę pracowników sektora samorządowego wnosimy o włączenie stowarzyszeń samorządowych jako przedstawicieli po stronie pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego – postuluje zarząd Związku Gmin Wiejskich RP.

Pod koniec stycznia br. prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o RDS i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1240), który zakłada przede wszystkim zwiększenie uprawnień partnerów społecznych. Z kolei w ramach wzmocnienia dialogu regionalnego w nowym akcie znalazły się zmiany dotyczące funkcjonowania wojewódzkich RDS. Podstawą projektu były propozycje zgłaszane przez przedstawicieli stron reprezentowanych w radzie.

Zaproponowane przez prezydenta regulacje popiera Związek Gmin Wiejskich. Postuluje jednak ważną z punktu widzenia samorządu terytorialnego zmianę. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja art. 24 ust. 1 ustawy, która pozwalałaby na włączenie stowarzyszeń samorządowych do listy podmiotów wymienionych w tym artykule, tak aby mogły stać się pełnoprawnymi członkami Rady Dialogu Społecznego.

W ocenie związku sektor samorządowy nie jest dostatecznie reprezentowany w radzie, mimo iż jest największym pracodawcą w Polsce. Status zaproszonego obserwatora ma tylko jeden reprezentant strony samorządowej z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane