statystyki

Jak jest opodatkowana sezonowa działalność gospodarcza

autor: Magdalena Majkowska09.06.2014, 07:40; Aktualizacja: 09.06.2014, 08:29

Działalność zakładana na okres wakacyjny – tak jak i całoroczna – wymaga dopełnienia formalności, przede wszystkim zarejestrowania. Obecnie dzięki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie stwarza to większego problemu. Wniosek CEIDG-1 można złożyć przez internet lub osobiście w urzędzie gminy (miasta).

Warto od razu zadeklarować sposób opodatkowania PIT. Do wyboru są: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią rubrykę w CEIDG-1. Jedynie decyzja o wyborze karty podatkowej (o ile dana działalność jest nią objęta) wymaga dołączenia do wniosku oddzielnego zgłoszenia PIT-16.

Kiedy nie trzeba płacić VAT

Przy okazji rejestracji w CEIDG nie uda się załatwić formalności związanych z VAT, ale też nie zawsze jest to konieczne, szczególnie gdy chodzi o działalność sezonową. Podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT (np. sprzedaż, wynajem) zasadniczo są z tego podatku zwolnieni w ramach limitu 150 000 zł. Podana kwota to wartość sprzedaży (bez VAT). Rozpoczynając działalność, podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy ustawowego progu (wspomniane 150 tys. zł) w proporcji do okresu prowadzenia działalności w danym roku podatkowym. Przykładowo, rozpoczynając działalność 5 czerwca, wysokość limitu (obowiązującego do końca roku) obliczymy w następujący sposób: (150 000 zł x 209, tj. liczba dni do końca roku) / 365 dni = 85 890 zł.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane