Ochrona uzdrowiskowa – rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2013 r. w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej Osiedlu Zdrojowemu położonemu na obszarze miasta na prawach powiatu Skierniewice oraz sołectwom: Maków, Krężce i Dąbrowice, położonym na obszarze gminy Maków (Dz.U. z 27 maja 2013 r. poz. 604)

Omówienie: Granice „Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Skierniewice – Maków” obejmują Osiedle Zdrojowe oraz sołectwa Maków, Krężce i Dąbrowice.

Irlandczycy o Lizbonie ustawa z 5 kwietnia 2013 r. o ratyfikacji Protokołu w sprawie obaw narodu irlandzkiego co do Traktatu z Lizbony, sporządzonego w Brukseli 13 czerwca 2012 r.

(Dz.U. z 27 maja 2013 r. poz. 605)

Omówienie: prezydent wyraził zgodę na ratyfikowanie przez siebie samego Protokołu w sprawie obaw narodu irlandzkiego co do Traktatu z Lizbony, sporządzonego w Brukseli 13 czerwca 2012 r.

Zakres działania ministra – rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 17 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania ministra sportu i turystyki

(Dz.U. z 27 maja 2013 r., poz. 606)

Omówienie: Został uchylony przepis mówiący o inicjowaniu, koordynacji i prowadzeniu działań niezbędnych do przygotowania, organizacji i promocji Euro 2012 r. przez minister Joannę Muchę.

Biopaliwa i biokomponenty – rozporządzenie ministra gospodarki z 25 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków, sposobu i trybu przyznawania dofinansowania na realizację działań związanych z wytwarzaniem biokomponentów, biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych i wykorzystaniem ich w transporcie (Dz.U. z 27 maja 2013 r. poz. 609)

Omówienie: Dofinansowanie inwestycji w zakresie wytwarzania biokomponentów, biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych, czyli pomoc de minimis, może być przyznane:

●wytwórcy – z przeznaczeniem na realizację działań inwestycyjnych w zakresie wytwarzania biokomponentów,

●producentowi – z przeznaczeniem na realizację działań inwestycyjnych w zakresie wytwarzania biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych,

●rolnikowi – z przeznaczeniem na realizację działań inwestycyjnych w zakresie wytwarzania biopaliw ciekłych na własny użytek.

Dofinansowanie może być przyznane, o ile wnioskodawca nie przekroczy 50 proc. wydatków kwalifikowanych. Dofinansowaniem dla rolników mogą być objęte wydatki kwalifikowalne poniesione po wejściu w życie tego rozporządzenia do dnia określonego w umowie o dofinansowanie. Nie przyznaje się rolnikom pomocy na inwestycje w wytwarzanie biopaliw na własny użytek po 31 grudnia 2013 r.

Dofinansowanie wspierania ekologicznego transportu przez dofinansowanie transportu publicznego działającego w aglomeracjach miejskich, w uzdrowiskach, na obszarach chroniących środowisko naturalne, wykorzystującego biopaliwa ciekłe lub inne paliwa odnawialne w ilości co najmniej dwukrotnie wyższej od celów określonych w Narodowym Celu Wskaźnikowym może być przyznane organizatorowi publicznego transportu zbiorowego z przeznaczeniem na pokrycie różnicy między kosztem wykorzystania przez operatora publicznego transportu zbiorowego biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych a kosztem wykorzystania paliw ciekłych, jaki poniósłby operator na tej samej odległości przejazdu środkiem transportu. Przez koszt wykorzystania biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych rozumie się iloczyn ceny zakupu biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych i wielkości ich zużycia na określonej odległości przejazdu środkiem transportu. Przez koszt wykorzystania paliw ciekłych rozumie się iloczyn ceny zakupu paliw ciekłych i wielkości ich zużycia na określonej odległości przejazdu środkiem transportu.

Pomoc dla wytwórców biokomponentów oraz producentów paliw może być przyznana:

●pierwszemu – z przeznaczeniem na pokrycie różnicy między kosztami wytworzenia biokomponentów a ceną rynkową paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej;

●drugiemu – z przeznaczeniem na pokrycie różnicy między kosztami nabycia biokomponentów zawartych w wytworzonych biopaliwach ciekłych i paliwach ciekłych a ceną rynkową paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej.

Dofinansowane może być nawet opracowanie lub realizacja programów edukacyjnych promujących szerokie wykorzystanie biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych, a także promocja wytwarzania i wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych.