statystyki

Ubezpieczenia dla rolników mogą być uczciwsze

autor: Patryk Słowik02.09.2020, 07:47; Aktualizacja: 02.09.2020, 07:48
Rzecznik finansowy poinformował na swej stronie, że planuje wraz z Ministerstwem Rolnictwa zrealizować program edukacji finansowej rolników. Chodzi m.in. o to, by osoby te zdawały sobie sprawę z tego, jakie umowy ubezpieczenia podpisują, jakie mają prawa oraz że czasem warto odwołać się od decyzji ubezpieczyciela do sądu.

Rzecznik finansowy poinformował na swej stronie, że planuje wraz z Ministerstwem Rolnictwa zrealizować program edukacji finansowej rolników. Chodzi m.in. o to, by osoby te zdawały sobie sprawę z tego, jakie umowy ubezpieczenia podpisują, jakie mają prawa oraz że czasem warto odwołać się od decyzji ubezpieczyciela do sądu.źródło: ShutterStock

Nieuzasadnione odmowy wypłaty, rażąco zaniżone kwoty odszkodowań oraz zbyt duża dowolność po stronie towarzystw w ocenie poniesionych szkód. Tak zdaniem rzecznika finansowego wygląda rynek ubezpieczeń skierowanych do rolników. Mariusz Golecki po przeprowadzeniu konsultacji z Ministerstwem Rolnictwa przygotował projekt zmian w przepisach.

‒ W trafiających do nas prośbach o poradę czy wnioskach o interwencję zidentyfikowaliśmy wiele nieprawidłowości związanych z ubezpieczeniami skierowanymi do rolników. Chodzi w szczególności o zawieranie i wykonywanie umów ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oraz obowiązkowych ubezpieczeń budynków rolniczych ‒ mówi Golecki, cytowany na stronie internetowej swego biura.

Kluczowa kwestia to usunięcie możliwości stosowania tzw. franszyz. Jest to określona w umowie ubezpieczenia wartość strat w plonach, dopiero po przekroczeniu której firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie. Jeżeli zniszczenia są mniejsze, w ogóle nie ma mowy o wypłacie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane