statystyki

GPW Ventures tworzy rolniczy fundusz z KOWR

autor: Grzegorz Kowalczyk14.07.2020, 09:20; Aktualizacja: 14.07.2020, 09:33
Dotychczas oferty firm rolniczych, które spływały do KOWR, nie mogły być ocenione przez pryzmat ich biznesowej opłacalności.

Dotychczas oferty firm rolniczych, które spływały do KOWR, nie mogły być ocenione przez pryzmat ich biznesowej opłacalności.źródło: ShutterStock

Ma łączyć wizje polskich naukowców i przedsiębiorców z sektora rolniczego z rynkami kapitałowymi.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i GPW Ventures podpisują dziś list intencyjny. Ich celem jest stworzenie funduszu venture capital i uruchomienie go jeszcze w tym roku. GPW Ventures to podmiot powołany w ramach strategii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych na lata 2018‒2022 do finansowania MSP poprzez stworzenie portfela funduszy typu venture capital. Utworzy on dla KOWR spółkę współfinansującą innowacyjne projekty podejmowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Nieoficjalnie mówi się, że w tym roku KOWR powierzy GPW Ventures na ten cel ok. 25 mln zł. W kolejnych latach kwota ta może zostać podwojona. Jak oceniał zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia, by zrealizować te plany, na dalszych etapach konieczne będzie ustawowe zagwarantowanie finansowania spółki.

Działanie funduszu ma być pomostem między ambitnymi wizjami polskich naukowców i przedsiębiorców z sektora rolniczego a rynkami kapitałowymi – tak by rolnicy odczuli korzyści płynące z nowych projektów. Na dofinansowanie mogą liczyć firmy operujące w szeroko rozumianym rolnictwie – twórcy funduszu są otwarci na wszelkie nowe pomysły – od konstrukcji maszyn, poprzez efektywność energetyczną aż do nowych form produkcji i dystrybucji. Dzięki inwestycjom kapitałowym funduszu podmioty z sektora mają chętniej realizować perspektywiczne, ale ryzykowne projekty, nawet jeśli wymagają one już od początku ponoszenia istotnych nakładów.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane