statystyki

Co dalej z akcyzą od rolników?

autor: Mariusz Szulc30.10.2019, 16:00
W czwartek wygasa zgoda Komisji Europejskiej na zwolnienie w Polsce z podatku akcyzowego gazu zużywanego do celów opałowych w pracach rolniczych, ogrodniczych i hodowli ryb.

W czwartek wygasa zgoda Komisji Europejskiej na zwolnienie w Polsce z podatku akcyzowego gazu zużywanego do celów opałowych w pracach rolniczych, ogrodniczych i hodowli ryb.źródło: ShutterStock

W czwartek wygasa zgoda Komisji Europejskiej na zwolnienie w Polsce z podatku akcyzowego gazu zużywanego do celów opałowych w pracach rolniczych, ogrodniczych i hodowli ryb.

Co dalej? Na razie w rządzie trwają dyskusje, czy o przedłużeniu preferencji trzeba w ogóle powiadamiać Brukselę – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Chodzi o zwolnienie zapisane w art. 31b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym. Z najnowszego projektu nowelizacji tej ustawy wynika, że ma ono zostać przedłużone na kolejne lata. O założeniach tego projektu pisaliśmy szczegółowo w artykule „Centralna rejestracja w akcyzie już w przyszłym roku” (DGP nr 205/2019).

Resort finansów zaproponował przedłużenie obowiązywania dotychczasowego zwolnienia, ale chce zarazem zobowiązać sprzedawców gazu na rzecz rolników, hodowców ryb i branży ogrodniczej do przesyłania co miesiąc do urzędu skarbowego informacji o takich transakcjach. Ma to ułatwić fiskusowi sporządzanie sprawozdań o wykorzystanej pomocy publicznej.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane