statystyki

Nowe obowiązki dla skupujących krowy i świnie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.02.2019, 19:00
Świnie, zwierzęta

Świnie, zwierzętaźródło: ShutterStock

Na podmioty zajmujące się skupem artykułów rolno-spożywczych lub żywych zwierząt od rolników zostaną nałożone nowe ustawowe obowiązki. Zostaną one zobowiązane do „zapewnienia rzetelnego sprawdzenia wartości poszczególnych parametrów jakościowych nabywanych przez nich artykułów lub zwierząt”. Będzie to konieczne, gdy ich cena będzie powiązana z wartościami tych parametrów. To główne założenia projektu zmian w ustawie o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2212, ze zm.), który przygotował minister rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt właśnie został skierowany do konsultacji.

Zgodnie z propozycjami skupujący będzie zatrudniał rzeczoznawców odpowiedzialnych za pobieranie próbek (listę z ich nazwiskami będą prowadzić wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i udostępniać w internecie). Zaś w sytuacji, gdy niektóre parametry skupowanych artykułów będą musiały być przebadane, skupujący będzie powierzał wykonanie takiego badania tylko laboratoriom zatwierdzonym przez głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane