Reklama

Reklama

Reklama

Nie tylko fryzjer. Sprawdź, jak skutecznie bronić się przed płaceniem tantiem

Etap 1: Wizyta ZAiKS Zazwyczaj organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi rozpoczyna działania od wizyty w wybranym lokalu. Proponuje ona właścicielowi podpisanie umowy. Jeżeli właściciel odmówi – z dużym prawdopodobieństwem może się spodziewać kontroli, po której przedstawiciel organizacji przygotowuje protokół i przedstawia go właścicielowi firmy do podpisu. UWAGA: Jeżeli właściciel zakładu uważa, że nie czerpie korzyści z odtwarzania muzyki – może odmówić podpisania protokołu, ewentualnie wnieść do niego zastrzeżenia. W takich sytuacjach radzę klientom, by nie podpisywać protokołu. Zdarza się czasami, że już na tym etapie, po odpowiedniej argumentacji właściciela lokalu, przedstawiciele organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi odstępują od dalszych działań. Powody bywają różne: być może przedstawiciel instytucji zdaje sobie sprawę, że w danym przypadku nie ma ona szans na wygranie w sądzie, bywa też, że ma za mało dowodów. W przypadku Marcina Węgrzynowskiego przedstawiciele ZAiKS filmowali z ukrycia, jak słucha muzyki z odbiornika radiowego.
Etap 1: Wizyta ZAiKS Zazwyczaj organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi rozpoczyna działania od wizyty w wybranym lokalu. Proponuje ona właścicielowi podpisanie umowy. Jeżeli właściciel odmówi – z dużym prawdopodobieństwem może się spodziewać kontroli, po której przedstawiciel organizacji przygotowuje protokół i przedstawia go właścicielowi firmy do podpisu. UWAGA: Jeżeli właściciel zakładu uważa, że nie czerpie korzyści z odtwarzania muzyki – może odmówić podpisania protokołu, ewentualnie wnieść do niego zastrzeżenia. W takich sytuacjach radzę klientom, by nie podpisywać protokołu. Zdarza się czasami, że już na tym etapie, po odpowiedniej argumentacji właściciela lokalu, przedstawiciele organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi odstępują od dalszych działań. Powody bywają różne: być może przedstawiciel instytucji zdaje sobie sprawę, że w danym przypadku nie ma ona szans na wygranie w sądzie, bywa też, że ma za mało dowodów. W przypadku Marcina Węgrzynowskiego przedstawiciele ZAiKS filmowali z ukrycia, jak słucha muzyki z odbiornika radiowego. / ShutterStock
Po głośnym wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który potwierdził, że fryzjer z Wałbrzycha nie musi płacić tantiem organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) za słuchanie muzyki z radia – właściciele innych firm usługowych zastanawiają się, czy i oni mogą pójść jego śladem. A jeśli mogą, to w jaki sposób powinni bronić się w sytuacji, kiedy OZZ zgłosi się do nich po tantiemy. O rady dla przedsiębiorców poprosiliśmy mecenasa Macieja Mataczyńskiego, właściciela kancelarii prawnej w Wałbrzychu, który bronił fryzjera.

Zaloguj się

  Nie masz konta? Zarejestruj się

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej