statystyki

Dokumentów urzędowych nie chroni prawo autorskie

autor: Dorota Beker08.07.2020, 19:00
urzędnik

Dokumenty urzędowe nie mogą stanowić przedmiotu prawa autorskiegoźródło: ShutterStock

Wniosek samorządu o dofinansowanie z rządowego programu stanowi dokument urzędowy. Z tego powodu podlega udostępnieniu jako informacja publiczna – wynika z orzeczenia WSA w Łodzi.

Wyrok tej treści został wydany w sprawie, w której jedna z fundacji chciała uzyskać dostęp do treści wniosków, które otrzymały rządowe dotacje. W tym celu złożyła do wojewody wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Odpowiedziano jej jednak, że beneficjenci nie dokonali przeniesienia praw autorskich. Z tego względu wojewoda odesłał fundację do konkretnych jednostek samorządu, będących beneficjentami programu. Sam zaś, oprócz wystosowania pisma informacyjnego, nie wydał żadnego rozstrzygnięcia.

Fundacja zaskarżyła bezczynność wojewody. Argumentowała, że zakres informacji odnosi się do realizacji rządowego programu oraz dysponowania środkami publicznymi. W związku z tym z pewnością jest to informacja publiczna. Prawo autorskie zaś nie może ograniczać zakresu informacji, do których uzyskania strona ma prawo.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane