statystyki

Krüger o samplowaniu utworów: Cytować można także fragment piosenki [WYWIAD]

autor: Sławomir Wikariak19.12.2018, 07:25; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:29
pianino, fortepian, muzyka poważna

Każdy przypadek samplingu należy analizować oddzielnieźródło: ShutterStock

- Samplowanie bez zgody jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami - mówi w wywiadzie dla DGP Zbigniew Krüger, adwokat z kancelarii Krüger & Partnerzy.

Rzecznik generalny TSUE w opinii dotyczącej zespołu Kraftwerk uznał, że samplowanie nawet najkrótszego fragmentu cudzego nagrania wymaga uzyskania zgody. Wywołało to mały popłoch wśród producentów takich stylów jak hip-hop, które opierają się na samplowaniu. Podziela pan ich obawy?

Nie, co więcej opinia ta utwierdza mnie w podejściu, które reprezentuję od dawna. Można wykorzystać sample z innego nagrania bez zgody jego producenta, ale wyłącznie na prawie cytatu. Innymi słowy muszą być spełnione określone warunki. Po pierwsze fragment wykorzystany do samplowania musi być w pełni rozpoznawalny w nowym utworze. Słuchacz musi mieć szanse odróżnić, że jest to coś odrębnego. Po drugie – może stanowić tylko element nowego utworu, a więc nie może go zdominować, stanowić wiodącego motywu. Wówczas trudno bowiem mówić o cytacie. Można to porównać do cytowania książki. Wolno przytoczyć jej fragment, ale w ramach nowego utworu literackiego. Ten fragment może więc być drobnym elementem, ale nie może stanowić większości nowej książki. Oczywiście są też warunki dodatkowe, takie jak wskazanie autora cytowanego, czyli tu – samplowanego – utworu.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane