statystyki

Krüger o samplowaniu utworów: Cytować można także fragment piosenki [WYWIAD]

autor: Sławomir Wikariak19.12.2018, 07:25; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:29
pianino, fortepian, muzyka poważna

Każdy przypadek samplingu należy analizować oddzielnieźródło: ShutterStock

- Samplowanie bez zgody jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami - mówi w wywiadzie dla DGP Zbigniew Krüger, adwokat z kancelarii Krüger & Partnerzy.

Rzecznik generalny TSUE w opinii dotyczącej zespołu Kraftwerk uznał, że samplowanie nawet najkrótszego fragmentu cudzego nagrania wymaga uzyskania zgody. Wywołało to mały popłoch wśród producentów takich stylów jak hip-hop, które opierają się na samplowaniu. Podziela pan ich obawy?

Nie, co więcej opinia ta utwierdza mnie w podejściu, które reprezentuję od dawna. Można wykorzystać sample z innego nagrania bez zgody jego producenta, ale wyłącznie na prawie cytatu. Innymi słowy muszą być spełnione określone warunki. Po pierwsze fragment wykorzystany do samplowania musi być w pełni rozpoznawalny w nowym utworze. Słuchacz musi mieć szanse odróżnić, że jest to coś odrębnego. Po drugie – może stanowić tylko element nowego utworu, a więc nie może go zdominować, stanowić wiodącego motywu. Wówczas trudno bowiem mówić o cytacie. Można to porównać do cytowania książki. Wolno przytoczyć jej fragment, ale w ramach nowego utworu literackiego. Ten fragment może więc być drobnym elementem, ale nie może stanowić większości nowej książki. Oczywiście są też warunki dodatkowe, takie jak wskazanie autora cytowanego, czyli tu – samplowanego – utworu.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane