statystyki

Dzień, w którym zatrzymał się hip-hop. Do samplowania potrzebna jest zgoda

autor: Sławomir Wikariak13.12.2018, 07:40; Aktualizacja: 13.12.2018, 09:52
muzyka, słuchawki, muzyka elektroniczna

2 sekundy - niespełna tyle trwa fragment utworu grupy Kraftwerk, którego wykorzystaniem zajął się TSUEźródło: ShutterStock

Użycie fragmentu cudzego nagrania do samplowania i tworzenia własnych produkcji wymaga uzyskania pozwolenia. I to nawet w przypadku najkrótszych fragmentów.

Tak uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok w tej sprawie może znacząco wpłynąć na rynek muzyczny, zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę elektroniczną czy hip-hop. To właśnie w tych gatunkach powszechnie stosuje się sampling, czyli technikę polegającą na wykorzystaniu krótkich fragmentów cudzych nagrań, które są później np. zapętlane. Profesor Maciej Szpunar, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ma zresztą świadomość znaczenia samplingu dla całych gatunków muzycznych. „Niezależnie od znaczenia jego roli w nowej twórczości muzycznej samplowanie stanowi istotny problem prawny, zwłaszcza od czasu, gdy hip-hop opuścił ulice Bronxu i wszedł do głównego nurtu, stając się ważnym źródłem dochodów dla jego autorów, wykonawców i producentów” – napisał we wprowadzeniu swej opinii.

To nie Ameryka

Sprawa, w której TSUE ma udzielić odpowiedzi na pytania niemieckiego sądu, jest związana z ciągnącym się od lat procesem z pozwu dwóch członków kultowej grupy Kraftwerk. Pozwali oni producenta nagrania dla raperki Sabrinę Setlur. Wykorzystano w nim niespełna dwusekundowy fragment utworu Kraftwerku „Metall auf Metall”. To fakt bezsporny, problemem, nad którym od lat głowią się niemieckie sądy, jest natomiast to czy sampling bez zgody tak krótkiego fragmentu można uznać za dozwolony.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane