W większości krajów OECD rośnie liczba imigrantów. Organizacja szacuje, że w krajach członkowskich jest ich 115 milionów, czyli 10 proc. całej populacji. Kolejne 5 proc. stanowią dzieci imigrantów urodzone już w drugiej ojczyźnie.
1 Polacy stanowią najliczniejszą grupę imigrantów w pięciu państwach: Danii, Holandii, Islandii, Norwegii i w Niemczech. Szczególnie ciekawy jest przypadek Islandii, gdzie Polaków jest cztery razy więcej niż następnych w kolejności Amerykanów. Z kolei w Norwegii jest nas prawie dwa razy więcej niż Litwinów. Norwegia jest też krajem, który zanotował największy przyrost imigrantów z Polski na przestrzeni 10 lat. W 2002 roku przyjechało tu 700 Polaków a w 2012 już 11 500.
ShutterStock
2 Zdaniem OECD na przestrzeni 10 badanych lat zmienił się portret imigranta. W Europie w 2012 r. zrównała się liczba imigrantów z krajów Trzeciego Świata z Europejczykami. Źródeł tej zmiany OECD upatruje w kryzysie ekonomicznym. Co ciekawe w latach 2001-2012 z Wielkiej Brytanii więcej osób wyjechało niż do niej przyjechało. Podobnie było w Irlandii i USA.
ShutterStock
3 Najważniejszym powodem migracji w całym badanym okresie jest rodzina. Na drugim miejscu jest po prostu wolność przemieszczania się. Od 2007 r. sukcesywnie spada liczba osób, które jako powód wyjazdu podają pracę. Zdaniem OECD wśród osób, które jako cel wyjazdu podają pracę, bardzo dużą grupę stanowią pracownicy tymczasowi. Ich liczba stale rośnie i w 2012 r. wynosiła 126 000. Zmienił się także cel wyjazdów pracowników ty6mczasowych. Znacznie mniej osób wybiera USA, a największy wzrost zanotowała Kanada i Nowa Zelandia.
ShutterStock
4 Zdaniem OECD problem dyskryminacji pracowników-imigrantów dotyczy większości krajów. Problemy dotyczą nie tylko trudności z przełożeniem kwalifikacji nabytych w kraju ojczystym, ale także dyskryminacji osób z obcymi nazwiskami. OECD doszła do takich wniosków po analizie CV i aplikacji dzieci imigrantów, które urodziły się i zdobywały wszystkie kwalifikacje w kraju, do którego przyjechali ich rodzice.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama